8.9.2013 Tarafından Yazıldı

Hangi Irk Köpekler Daha Uzun Yaşar

Hangi Irk Köpekler Daha Uzun Yaşar

Can dostumuz köpeklerimizin bizden daha hızlı yaşlandığını ve bizden daha kısa ömürlü olduğunu biliyoruz.Günümüzde gelişen tıb mucizesi ilaçlar köpeklerimizin ömrünü bi nebze de olsa uzatabiliyor.Artık çoğu hastalıkların tedavisi  mümkün ve kurtulma şansları daha yüksek.

 Büyük ve dev ırk köpekler,genetik yapıları farklılık gösteren küçük ırklara göre daha kısa yaşam sürerler.Safkan olamayan köpekler ise safkan olanlara göre daha uzun yaşama eğilimindedirler.

 Bazı türler (Danua,St.Bernard gibi) sağlıklı ve güçlü görüntülerine rağmen,diğer ırklara nazaran daha kısa ömürlüdürler.

Araştırmalar,köpekler arasında en uzun yaşam konusunda çeşitli sonuçlara ulaşmıştır.Danimarkalı bir veterinerin araştırmalarına göre İskoç Çoban Köpekleri, Daschshundlar ve Poodlellar yaşlılığın zorluklarıyla daha kolay başa çıkabilirler ve yaklaşık 16-17 yıl yaşayabilirler. Yine yapılan başka bir araştırmaya göre küçük ırk köpeklerin yaşam süresi konusunda diğer ırklara göre daha şanslı oldukları belirlenmiştir.

Gizem Asar
Köpek Eğitmeni

 

Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck