22.9.2013 Tarafından Yazıldı

Köpek Dünyasının Enleri

Köpek Dünyasının "En"leri

Dünya çapında var olan Kennel Clublara göre, yeryüzünde bilinen 450 köpek türü vardır. Bazı köpek ırkları kökeni olan bölgelerin dışında bilinmemekle birlikte, tüm türler resmi olarak ‘cins’ köpek kabul edilmemiştir.

Dünyanın “En Küçük” Köpeği

Dünyanın en küçük köpeği, var oluşunun kaynağı olan Meksika’nın Chihuahua şehrinden adını alan Chihuahua’ dır.  İkinci olarak Minyatür Dachshund gelmektedir. Diğer türlerde de daha küçük türler bulunmaktadır ama; bunlar standart değil, kusur kabul edilmektedir. Guinness Dünya Rekorlarına giren en küçük köpek,İngiltere’de Whitney adında 7.6 cm yüksekliğinde Bir Yorkshire Terrier’dir.

Dünyanın “En Uzun”Köpeği

Irish Wolfhound  (İrlanda Kurt Tazısı) dünyanın en uzun köpeğidir. Bu ırka yakın diğer köpekler Scottish Deerhound ve Great Dane (Danua) dır.

Dünyanın “En Ağır” Köpeği

Dünyanın en ağır köpeği St.Bernard’dır. Sıralamayı Kangal ve Mastiff  türleri takip eder.

Dünyanın “En Hafif” Köpeği

Chihuahua sadece dünyanın en küçük köpeği değil aynı zamanda en hafif köpeğidir. Tüm küçük ‘oyuncak’statüsüne giren köpekler aynı zamanda çok popüler kucak köpekleridir.

Dünyanın “En Hızlı” Köpeği

Greyhound 72 km ile dünyada çitadan sonra en iyi hız yapan hayvandır. Border Collie üstün olduğu çeviklik alanında en hızlı köpektir.

Makaleye Yapılan Yorumlar

 • nesim
  nesim 24.10.2013

  Sizce en aptal köpek cinsi hangisi?

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck