15.2.2014 Tarafından Yazıldı

Kutup Köpekleri Kutup Ayılarını Nasıl Koruyor?

Kutup Köpekleri Kutup Ayılarını Nasıl Koruyor?

Sayıları hızla azalmakta olan kutup ayılarının yiyecek bulma ve ailelerini besleme konusunda yaşadıkları zorluklar, gğn geçtikçe onları yeryüzünden silinme tehlikesine daha da yakınlaştırıyor.

Kuzey Amerika Vahşi Doğa ve Deniz Koruma Hizmetleri'nde çalışan yetkililer Karelian Bear Dog denilen kutup kutup köpekleri ile birlikte ayılara yardım etmek için çalışıyorlar. Alaska kıyılarında açlıkla mücadele eden ayılar, kar yüzeyinin birkaç metre altına sığınıp havanın ısınacağı günleri beklerken, eğitimli köpekler onların bulundukları noktayı tespit ederek ayıya ulaşmak için çukur kazarak yetkililerin ayıları beslemesini, daha doğrusu hayatlarını kurtarmasını kolaylaştırıyorlar.

Sığındığı kar çukurunda aylarca aç bekleyen bu 300 kiloluk etobur devlere yardım elini uzatan insanlar ve köpekler doğanın dengesini, ekosistemi korumak adına çok değerli bir çalışmayı birlikte yürütüyorlar. 

Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck