8.7.2013 Tarafından Yazıldı

Köpek ve İnsan Dostluğunun Tarihçesi

 Köpek ve İnsan Dostluğunun Tarihçesi

        Evrim sürecinde, ilk insanla birlikte gelişimini sürdürerek günümüze kadar gelen köpek ve insan arasındaki bağlılığın vahşi yaşamdaki çıkar ilişkisinden çıkarak tam anlamıyla dostluk halini alması elbette uzun bir süreç de gerçekleşmiştir.

       Kimi zaman hırçın ve yırtıcı, kimi zaman sevecen bir dost, bazen de gözümüz kulağımız olan köpeğin insanoğlunun hayatına ilk girişinin yaklaşık olarak 14.000 yıl önce olduğu sanılmaktadır. İsrail topraklarında elinde yavru tutan bir fosilin bulunması bu konuda ilk önemli bulgudur. Bu fosilin kurt mu yoksa köpek mi olduğu tam olarak anlaşılamamakla birlikte evcilleştirmeye ait ilk bulgular olarak gösterilmektedir. Ayrıca Amerika'nın batı bölgesinde yer alan İdaho'daki Beaverhead dağları, Avrupa, Asya ve Kolombiya!da aynı döneme ait bulguların olması köpeğin 12-14 bin yıl önce evcilleştiğini ve insanoğlunun yaşamında ilk kez bu dönemde yer aldığını göstermektedir.İsveçli moleküler biyolog Peter Savolainen'ın son araştırmasına göre, bu dostluk çok eskilere dayanıyor. İnsan ve köpek arasındaki ilk yakınlaşma bundan 15 000 yıl önce doğu Asya'da başlamış. Savolainen'ın Kunming'deki (Çin) kalıntılar üzerindeki analizi, yüz kiloluk Saint Bernard köpeğinden, basık burunlu, salyalı Buldog ve çevik tazı köpeğine kadar tüm cinslerin tek bir gen havuzundan doğduğunu gösteriyor. Bu analiz, yalnızca anneden mitokondrilere geçen kalıtımın incelenmesine dayanmakta. Avrupa, Asya, Afrika ve Asya?da incelenen 654 köpeğin verilerinin 38 Avrasya kurduyla karşılaştırıldığında, köpeğin taş devrinin sonlarına doğru evcilleştirildiği kabul edilmiştir. En eski köpek kalıntısını bulduklarını iddia eden arkeologlar ilginç bir biçimde birbirinden farklı tarihler verebilmekte. Bu da köpeğin ilk evcilleştirildiği tarih konusunda çeşitli soru işaretlerine nden olsa da son dönemde yapılan bu mitokondriyal analizi destekleyen pek çok arkeolojik bulgunun olması köpeğin evcilleştirme tarihini kesinleştirmektedir.

        Anadolu'da bulunan en eski köpek belgesi M.Ö.9000 yılına aittir. Neolitik dönem insanları tarafından Çatalhöyük'teki bir tapınak duvarına avcıyla köpeğini birlikte resmedilmesi Anadoludaki evcilleştirmenin bu dönemde başlamış olduğunu göstermektedir. Buna karşın İtalyan araştırmacıların, buldukları kalıntılardan yaptıkları DNA analizleri sonucunda kurdun 10 000 -14 000, köpeğin ise yaklaşık olarak 3500 yıllık bir geçmişi olduğunu açıklaması çelişkiye neden olmaktadır. İtalya gibi bir avrupa ülkesi olan Almanya?da Ren nehri kıyısındaki Oberkassel buluntu yerinden çıkarılan ve Alman bilim adamları tarafından en eski köpek kalıntısı olduğu savunulan köpek çenesinin 14000 yıllık olduğunu açıklaması soru işaretlerinin artmasına neden olmuştur. Tel Aviv Üniversitesi'nden Tamar Dayan'a göre, 14000 yıllık bir mezarda bir kadın fosiliyle bulunan kalıntılar en eski köpek kalıntılarıdır ve köpeğin ilk kez Yakındoğu'da evcilleştirildiğine işaret etmektedir.

 

       İlk evcilleştirilen tür olarak kabul edilen kurtlar, göçebe insan toplulukları ile yakın dolaşarak onların artıkları ile beslenmekteydi. Zamanla ortak çıkarları doğrultusunda birlikte avlanmaya başlayan kurtlar ve insanlar arasındaki bu ilişki kısa sürede uyumlu bir beraberlik halini almıştır.

        Zamanla insanoğlu zeki ve uyumlu olan bu hayvanları, bekçilik, avcılık gibi yeteneklerine göre seçip yetiştirmeye başladıkça ilk cinsler oluşmaya başlamıştır. Köpek türlerinin gelişimi insanoğlunun ihtiyaçları ve çevre koşullarına göre olmuş ve melezleme ile birçok yeni cins oluşmuştur.

        Yakın tarihe ait bulgulara bakıldığında bu durum belirgin olarak görülebilmektedir. Örneğin MÖ.4500 yıllarına ait mağara duvar resimlerinde avcı olarak çizilen köpeklerin, firavunlar döneminde Mısırda bekçi olarak tasvir edildiğini, Roma'da savaşlarda mesajcı olarak kullandığını, Ortaçağ Avrupasında manastırlarda keşişleri koruduğunu ve onlara arkadaşlık yaptığını, rönesans döneminde aristokratların lüksü, İngilterede sürü çobanı olarak görebiliriz.

        Anadolu da efsanelerin kahramanı (Yedi uyuyanlar efsanesinde kıtmir) olduğu gibi, Alp dağlarında hayat kurtarıcı olarak karşımıza çıkan, bazen bir avcı, bazen bir haberci, bazen bir dövüşçü, bazen bir koruyucu, bazen bir bekçi olarak insanlara hizmet veren köpekler, bugün ise artık insanoğlunun yaşantısında can dostu olarak yerini almıştır.

Köpek ve İnsan Dostluğunun Tarihçesi

Makaleye Yapılan Yorumlar

 • necmi ersöz
  necmi ersöz 8.9.2013

  köpek eğitimi kaç gün sürüyor acaba

 • ayşe
  ayşe 12.9.2013

  Köpek çiftliğiniz tam olarak nerde

 • Kutay ÖZKAN
  Kutay ÖZKAN 19.9.2013

  Köpek eğitimi süresi sizin istediğiniz eğitime göre değişiyor . Nasıl sorunlarınız var nasıl bir eğitim düşünüyorsunuz? Köpek otelimiz Konakta iletişim bölümünde kroki bulunmakta

 • nisan
  nisan 23.9.2013

  6 aylık goldenım pascala tuvalet eğitiminde çok yardımcı oldular ve köpek gezdirme konusunda da eğitim almadan önce pascal kontrolsüz sağdan sola koşturuyordu bu davranışının da önüne geçtik, güvenilir ve garantili hizmet veriyolar. Ben ve pascalteşekkür ediyoruz :)

 • kemal
  kemal 30.9.2013

  köpek çiftliğiniz çok güzel

 • kemal
  kemal 30.9.2013

  köpek çiftliğinizde satılık golden var mı ?

 • Kutay ÖZKAN
  Kutay ÖZKAN 1.10.2013

  Köpek eğitimi süresi, köpek ve sahiplerinin ihtiyaçlarına göre değişiyor. Ortalama 3 - 5 hafta arası diyebiliriz. Köpek Bahçesi köpek çiftliği değildir. Ev pansiyonu ve evinizde eğitim veren bir kuruluştur. Adres bilgilerine iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

 • Nazmiye
  Nazmiye 4.10.2013

  Merhaba 1 ay önce köpek çiftliğinden bir köpek aldık 2 ay tuvalet eğitimi almayınca geri vermek zorunda kaldık. Köpek eğitim merkezinizde tuvalet eğitimi almış bir yavru sahiplenebilir miyiz? Şimdiden teşekkürler

 • Kutay ÖZKAN
  Kutay ÖZKAN 4.10.2013

  Nazmiye Hanım köpek eğitim merkezimizde tuvalet ve daha bir çok başka eğitimi almış köpekler sahiplendirilmektedir. Köpek pansiyonumuza bekleriz

 • Kutay ÖZKAN
  Kutay ÖZKAN 8.10.2013

  Aysun Hanım kedi pansiyonu hizmetimiz yok henüz. Kızınız köpeklerle iyi geçiniyorsa yardımcı olma şansımız var. Uygun zamanda köpek otelimizi ziyaret edin bir tanıştıralım anlaşabilirlerse seve seve misafir ederiz. Daha önce bir köpek çiftliğinde konakladığını hatırlıyorum bizde de idare eder bence :)

 • Murat
  Murat 23.10.2013

  Selamlar Sivastan özel olarak çok güzel bir kangal getirdik izmirde bir köpek çiftliğinde üç ay eğitim gördü. Köpeğimizi almaya gittiğimizde çok bakımsız ve korkak bir vaziyette bulduk. Köpek eğitmeni bunun normal olduğunu korkaklığının bizimle birlikte yaşamaya başlamasıyla geçeceğini söyledi. Üzerimize atlama sorunu bile devam ediyordu. Köpek eğitmeni atlama sorunu için üç yaşından sonra geçer gibi bir yanıt verdi. Köpeğimizi aldıktan sonra bir değişme olmayınca tekrar gittik bize köpeği bozmuşsunuz bir ay daha bırakın çözelim dediler bizde bıraktık 2. alışımızda köpek eğitmeni çiftlikte bile yoktu. Forumları biraz gezince gördüm aynı çiftliğin köpek pansiyonundan da şikayetçi bir çok insan var ne yapabiliriz?

 • Köpek eğitmeni Kutay ÖZKAN
  Köpek eğitmeni Kutay ÖZKAN 23.10.2013

  Murat Bey Öncelikle geçmiş olsun Bu tür durumlar sık yaşanıyor köpeklerimizi emanet edeceğimiz yerleri daha dikkatli seçmek gerek. Köpek eğitmeninin, üç yaşından sonra üzerinize atlaması geçer demesi kendisini fazla eğitmediğini gösterir.Köpeğiniz için tanı seansı yaptıktan sonra daha sağlıklı bilgi verebiliriz. Lütfen randevu alınız biz elimizden geleni yaparız.

 • Kutay ÖZKAN ( Köpek Egitmeni)
  Kutay ÖZKAN ( Köpek Egitmeni) 10.4.2014

  http://kopekbahcesi.com/Makalekategorileri/Kopek-Egitimi-9.aspx Bu sayfadan yazilmis tüm egitim makaleleri mevcuttur. Sürekli yenileri eklenmektedir.

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck