18.10.2013 Tarafından Yazıldı

Yüzlerce Yıldır Aramızdalar

Yüzlerce Yıldır Aramızdalar

Tarih boyunca insanlar ve hayvanlar arasında her zaman çok yönlü bir ilişki olagelmiş. Onları yemek için avlamış, yine yemek için yetiştirmiş, iş için kullanmış ve ailemize katarak evin bir bireyi yapmışız. Hayatın her aşamasında yanımızda olmuşlar. Onlar bizim bu dünyadaki komşularımız. Önemli ve insanlık için değerliler. Onlarsız olmaz. İşte tam bu nedenle kurulmuş 1825 yılında hayvanları koruma derneği. İngiltereden sonra dünyanın diğer ülkelerinde. 1825 ten 1955 e tam 130 yıl sonra bide farkına varmışız değerlerine ve 1955 yılında Ankara'da hayvanları koruma derneğini kurmuşuz. O günden bu güne hayvanların haklarına sahip çıkmak ve özellikle sokak hayvanlarının sesi olmak isteyen birçok insan birleşerek değişik dernekler kurmuş, kendi çabalarıyla topladıkları bireysel yardımlarla dostlarımızın yanında olmuşlardır. İyi ki varlar. İyi ki kamuoyunu bilinçlendirmeye çalışıyorlar. Buna karşı hala hayvanlar sömürülüyor, hala kötü muameleye maruz kalıyor ve dışlanıyorlar. 1978' de Paris'te ilan edilen Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 14 maddesine riayet edemiyoruz. Bu beyanname sadece evimizde beslediğimiz hayvanların değil, tüm hayvanların hakkı gözetilerek hazırlanmış. Sadece 14 madde okuyun okutun ve özümsemeye çalışın.

1. Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.

2. Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. Bir hayvan türü olan insan , öbür hayvanları yok edemez. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez. Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma, ve korunma hakları vardır.

3. Hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce eylem yapılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa, bu bir anda, acı çektirmeden ve korkutmadan yapılmalıdır.

4. Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılmanın her çeşidi bu hakka aykırıdır.

5. Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan bir türden olan bütün hayvanlar uyumlu bir biçimde türüne özgü yaşam koşulları ve özgürlük içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptir.

6. İnsanların yanlarına aldıkları bütün hayvanlar doğal ömür uzunluklarına uygun sürece yaşama hakkına sahiptir. Bir hayvanı terk etmek acımasız ve aşağılık bir davranıştır.

7. Bütün çalışan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.

8. Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir. 9. Hayvan beslenmek için yetiştirilmişse de bakılmalı, barındırılmalı, taşınmalı, ölümü de acı çektirmeden ve korkutmadan olmalıdır.

10. Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır.

11. Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı suçtur.

12. Çok sayıda yabani hayvanın öldürülmesi demek olan her davranış bir soykırım, yani bir suçtur.

13. Hayvan ölümüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanın öldürüldüğü şiddet sahneleri sinema ve televizyonda yasaklanmalıdır. 14. Hayvanları koruma ve savunma kuralları, hükümet düzeyinde temsil olunmalıdır. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.

Veteriner Hekim Aslıhan Cebecioğlu

Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck