9.9.2013 Tarafından Yazıldı

Çocuğunuzun En İyi Arkadaşı Köpek Olsun

Çocuğunuzun En İyi Arkadaşı Köpek Olsun

Çocuğunuzun En İyi Dostu Köpeğiniz Olsun

        Çocuklar neden köpekten korkar? Yüzyıllardır aynı ortamda yaşamış iki farklı tür nasıl olur da birbirine yabancılaşır? Bence her çocuğun en iyi arkadaşı bir köpek olmalı. Çünkü köpekler, hem inanılmaz sadık arkadaşlardır ;hem de çocuklara çok şey katarlar. Kimine göre bu saçma gelebilir ama; bir köpek bir çocuğa; paylaşmayı, karşılıksız sevgiyi, her koşulda mutlu olabilmeyi, değer vermeyi öğretebilir. Köpek ve çocuğun arkadaş olmasında en büyük pay ailelere düşer. Bir çocuğa köpeğe nasıl yaklaşması, nasıl sevmesi, nasıl iletişim kurması gerektiğini öğretecek en büyük yardımcı anne ve babalardır.

 

Çocuğumu Köpeklere En Doğru Şekilde Nasıl Alıştırırım?

 • Çocuğunuzun tanımadığı bir köpekle karşılaştığında, yavaş, şevkatli ve köpeğe saygılı hareket etmesi gerektiğini öğretmelisiniz.
 • Yavru ya da yetişkin olsun, tanımadığı bir köpeğe daima yavaş hareketlerle el uzatıp koklamasına izin vermeli. Tanımadığınız bir köpek sizi ancak koklayarak tanıyabilir.
 • Çocuğunuzun uyuyan, mamasını yiyen, yavrularıyla ilgilenen bir köpeği asla rahatsız etmemesi gerektiğini öğretmelisiniz.
 • Sokakta sahipli bir köpekle karşılaştığında asla ve asla izin istemeden köpeği sevmemesi gerektiğini, bunun ciddi sonuçlara sebep olabileceğini defalarca anlatmalısınız. Çünkü kayıtlara geçen en çok ısırılma vakası, sokakta sahipli köpekler tarafından ısırılan çocukları oluşturuyor. En çok dikkat etmeniz gereken nokta budur.
 • Çocukların geneli köpekleri beslemekten, yiyeceğini onlarla paylaşmaktan zevk alır.  En çok yapılan yanlışlardan biri de çocuğun tam köpek yiyeceği alıcakken korkup, elini aniden çekmesidir. Bu bazı köpeklerde sürü psikolojisinden kaynaklanan bir yiyecek alma savaşına dönüşebilir, sert bir hareketle çocuğun elindeki yiyeceği almak isteyebilir ya da böyle bir psikolojiye girmese bile yanlışlıkla elini ısırabilir. Bu yüzden eğer çocuğunuz köpeği beslemek istiyorsa mutlaka siz yanında olun ve köpek yiyeceği elinden alana dek elini çekmemesi gerektiğini ona anlatın.
 • Çocuğunuza köpeklerin vücut dilinin ne anlama geldiğini öğretin.
 • Bağlı bir köpeğe, cinsi ne olursa olsun yaklaşmaması gerektiğini öğretin.Çünkü bağlı kalan köpeklerin çoğu zamanlar agresifleşir.

GİZEM ASAR
Köpek Eğitmeni

Makaleye Yapılan Yorumlar

 • Burak Yilmaz
  Burak Yilmaz 2.12.2013

  4 Yasinda bir kizim var köpek edinmek istiyoruz hangi irki tavsiye edersiniz?

 • Gizem Asar
  Gizem Asar 2.12.2013

  Çocugunuzun yasina göre degil,sizin yasam kosullariniza göre tavsiyede bulunabilirim.Eviniz müstakil mi,aptç dairesi mi?Günün kaç saatini köpeginize ayirabileceksiniz bunlari yazarsaniz daha dogru bir yönlendirme yapabilirim.

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck