11.9.2013 Tarafından Yazıldı

Hoşunuza Mı Gitti? Ödüllendirin

Hoşunuza Mı Gitti? Ödüllendirin

 Köpeğinizde belirli bir davranışı teşvik eden siz ya da başka biri olabileceğini aklınızdan çıkarmamanız gerekir.Arkadaşlarınız,çocuklarınız bile belirli bir davranışa teşvik edebilir.Köpeğinizle iletişim halinda olan herhangi bir kişi potansiyel olarak onun davranışlarında değişikliklere neden olabilir.

 Ödül ya da teşvik köpeğinizin hoşuna giden her hangi bir şey olabilir.Yiyecek,okşanma,ses tonunuz,belirli bir kelime,yüz ifadesi,belirli bir oyuncakla oynamasına izin verme,dışarı çıkma vs…Bunlar köpeklerinizin davranışlarını teşvik eden birkaç ödülden biridir.

Teşvik hızlı ve güçlüdür.Ödül bir davranışın tekrar gerçekleşme olasılığını sıfırdan %80 e çıkartır.Zamanlama çok önemlidir.Köpek bir şeyi yaptıktan sonra en ideal ödüllendirme zmanaı ½ saniyedir.Bu pek çok nedenden dolayı büyük anlam ifade etmektedir.Köpeğiniz sürekli hareket halindedir.Ödüllendirme süreniz ½ saniyeyi aşacak olursa istemeden onun başka bir davranışını ödüllendirmiş olabilirsiniz.Örnek verecek olursak köpeğinize oturmayı öğretecek olun.Köpek oturur;fakat sizödüllendirmek için köpeğinizin ayağa kalkmasını beklerseniz köpeğiniz kalktığı için ödüllendirdiğinizi sanır ve onun için otur komutu onun ayağa kalkmasıdır.Ödüllendirdiğiniz anda köpeğiniz ne yapıyorsa teşvik edilen davranış odur.

Basit olarak ifade etmek gerekirse ödülün basit mantığı şudur:  

KÖPEĞİNİZ,HOŞUNUZA GİDEN BİR ŞEY YAPTIĞINDA SİZ DE ONUN HOŞUNA GİDEN ŞEYİ YAPIN!                                                 

GİZEM ASAR
Köpek Eğitmeni

Makaleye Yapılan Yorumlar

 • bade sevi
  bade sevi 10.10.2013

  Ne tür ödüller kullanabiliriz?

 • Saadet
  Saadet 30.10.2013

  Köpeğim havucu çok seviyor ödül olarak kullanabilir miyiz?

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck