29.7.2013 Tarafından Yazıldı

Köpeğiniz İçin Veteriner Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken 8 İpucu

Köpeğiniz İçin Veteriner Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken 8 İpucu

Köpeğiniz Hastalanmadan Bir Veteriner Bulun!

Köpeğinizin başına bir şey geldiğinde en son isteyeceğiniz şey onu tanımadığınız bir veterinere emanet etmektir. Bu nedenle evcil dostunuzun başına bir şey gelmeden evvel bir veteriner bulmanızda yarar vardır.

 

Peki, size uygun veterineri seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

 1. Evinize yakın bir veteriner seçmek önemlidir. Acil bir durumda mesafe önem kazanır. Bu nedenle çevrenizde bir araştırmaya çıkın.
 2. Özellikle çalışan bir bireyseniz seçeceğiniz veterinerin çalışma saatleri sizin için önemlidir. Köpeğinizin rutin bakım ve aşıları için tatil günlerinde de açık olabilen bir veteriner araştırın.
 3. Seçtiğiniz veteriner acil durumlar için yeterli donanıma sahip mi? Veterinerinizin acil müdahaleler için izlediği politikayı önceden öğrenin. Vaka ile kendisi mi ilgilenecek yoksa sizi bir hayvan hastanesine mi yönlendirecek. Böylece vakit kaybetmemiş olursunuz.
 4. Seçtiğiniz veterinerin size hangi hizmetleri sunacağını sorun. Bazı veterinerler diğerlerine oranla çok daha fazla donanıma sahiptirler. Örneğin: Kan testleri, kuaför hizmeti, röntgen… gibi.
 5. Seçtiğiniz veteriner ve çalışanları telefonda nasıl bir iletişim sergiliyor? Zaman zaman veterinerinizi aramak durumunda kalabilirsiniz. Bu bazen bir randevu bazen basit bir soru bazen de durumun telefonda teyidi gerekebilir. Aramalarınız karşısında yardımcı geri dönüşler alıp almadığınıza bakın. Müşterilerin telefonlarına hızlı geri dönüş sağlanıyor mu sorun.
 6. Köpeğiniz için birden fazla veteriner seçebilir ve köpeğinizin hangi veterinerin yanında kendini daha rahat hissettiğini de test edebilirsiniz. Bazen siz ve köpeğiniz bir veterineri diğerinden daha fazla sevebilirsiniz.
 7. Veteriner seçiminde ödeme seçeneklerine de bakmak bir kriterdir. Malum olunduğu üzere veteriner hizmetleri ucuz hizmetler değildir. Bu nedenle ödeme aşaması önemlidir. Kredi kartı geçerli mi? Taksit imkanı var mı? Nakit ödemelerde indirim söz konusu olabilir mi?
 8. Seçtiğiniz veterinerde görevli personeli de incelemekte yarar vardır. Çünkü evcil dostunuzla personel en az veterinerin kendisi kadar uzun zaman geçirirler.
Veteriner Seçimi

 

Yazar Hakkında

Sevimli dostlarınız için size yardımcı olacak ipuçlarını paylaşmak için buradayım. Sormak istedikleriniz olur ise bana mesaj bırakabilir, yazıma yorum yapabilirsiniz...

Yazar: Aslı Kula 

Makaleye Yapılan Yorumlar

 • Nurdan
  Nurdan 18.10.2013

  Selamlar biz köpeğimiz Mia yı veteriner hekimimizden aldık aldığımız zaman tamamen safkan olduğu söylendi. Şu an kızım bir yaşında sarı siyah bir hal aldı. Hekimimiz bazı labradorlarda böyle iki renkli olabileceğini söyledi. Köpeğimizi bıraktığımız köpek otelinde de çevredekilerdende böyle bir şey olmayacağını söylüyorlar. İki renkli labrador olur mu? Ve kızım safkan değilse ben hakkımı nasıl arayabilirim?

 • Köpek eğitmeni Kutay ÖZKAN
  Köpek eğitmeni Kutay ÖZKAN 18.10.2013

  Nurdan Hanım safkan çift renkli labrador olmaz. Hakkınızı aramanız da pek mümkün değil. Çünkü ne sözleşme nede fatura var ortada. Bu tür durumlara düşmemek için biz secereli köpek sahiplenilmesini tavsiye ediyoruz. Ama insanlarımız maddi olarak uygun fiyatlı yavruları tercih ediyor ve bu tür durumlar çok sık görülüyor. Saf olmasının pekte önemi olmadığını sizin de önemsememenizi öneririz.

 • Ahmet KUTLU
  Ahmet KUTLU 18.10.2013

  Merhabaalar Köpeğimizi aldığımız köpek çiftliğinin 24 saat hekimlik hizmeti vardı. Şimdi Mavişehire taşındık acaba bu yakınlarda önerebileceğiniz 24 saat açık bir klinik var mı? Saygılar Ahmet KUTLU

 • Köpek eğitmeni Kutay ÖZKAN
  Köpek eğitmeni Kutay ÖZKAN 18.10.2013

  Ahmet Bey Tavsiye edeceğimiz bir kliniğin bilgileri mail adresinize gönderildi Saygılar

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck