18.10.2013 Tarafından Yazıldı

Köpeğinize Arkadaş Seçerken

Köpeğinize Arkadaş Seçerken

Bazılarınıza saçma gelebilir ama; nasıl ki çocuğunuza arkadaş seçerken hassas davranıyorsanız, köpeğinize arkadaş seçerken de aynı hassasiyeti göstermelisiniz. Bu köpeğinizin hem sağlığı, hem de sosyal davranışları için sürekli atlanan, önemli bir konudur.

Köpeğinizi bir başka köpekle oynatmadan önce, sahibine aşılarının tam olup olmadığını mutlaka sorun. Sizin köpeğiniz aşılı olsa bile aşılar her zaman %100 koruma sağlamıyorlar. Bu yüzden "benim köpeğim aşılı, bir şey olmaz" demeyin.

Diğer köpeğin sağlığının yerinde olduğundan emin olun. Ağız, burun akıntısı; öksürük, hapşırık gibi durumlar gözlediyseniz köpeğinizi uzak tutun.

Köpeğinize arkadaş olacak diğer dostumuzun oyuncak paylaşımı konusunda ne kadar bonkör olduğuna dikkat edin. Kavgaların çoğu oyun oynarken meydana gelmekte. Diğer köpek oyuncağını vermek istemiyorsa, hırlayıp sizin köpeğinizi tehdit ediyorsa, köpeğinizin o köpekle oynamasına izin vermeyin. Bu hem sizin paylaşımcı ruhlu köpeğinize paylaşmanın yanlış olduğu mesajını verip karakterini etkileyecek, hem de istenmeyen bir kavganın başlamasına sebep olabilecektir.

Köpeğinizin boyutuna uygun arkadaş seçin.5 kg lık bir Pincherınız varsa,30-40 kg lık enerji dolu bir Golden Retriever onun için her zaman doğru arkadaş seçimi olmayabilir. Köpeklerin çoğu oynarken kendi güçlerinin dengeleyemezler ve karşısındaki köpeğin ırkı ne olursa aynı tutumu sergileyip boğuşurlar. Bu da boyutu ufak olan köpeğinizin bir yerini incitmesine sebep olabilir.

Köpeklerinizi yeni tanıştırıyorsanız vücut dillerine dikkat edin. İlk tanışma daima gevşek bir kayış eşliğinde olmalı. Salmadan önce birbirlerini koklayıp, tanımalarını bekleyin. İki taraftan biri kuyruğunu sallamayı kesip sırt tüylerini dikleştirmişse köpekleri hemen birbirinden uzaklaştırın. Olası bir kavganın eşiğinde olabilirsiniz!

Genellikle kavgalar iki erkek köpek arasında çıkar. İki köpek de çok sosyal ve itaatkar olmalı ki birbiriyle anlaşabilsinler. Sahiplerinden köpeklerinin ne derece sosyal olduğunu öğrenmenden oynamaları için bir araya getirmeyin.

Gizem Asar
Köpek Eğitmeni

 

Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck