17.2.2014 Tarafından Yazıldı

Köpek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğunuza Köpek Alırken

Okulların kapanmasına,ve çocuklarımızın dört gözle bekledikleri yaz tatiline girmelerine az kaldı.Bazı anne ve babalar, köpek istiyen çocuğuna karne hediyesi olarak bir yavru köpek almayı planlıyorlar. Haklı olarak ebeveynler çocuklarını mutlu olmasını, dört ayaklı bir dostla büyümesini, hayvanlara karşı iyi davranmasını ve sosyal ilişkilerini gelişmesini ister. Evinize bir köpeğin katılmasına karar vermek kolay değildir. Elbetteki çocuğunuzun 1-2 yıl sonrada köpeğiyle mutlu olmasını istersiniz. Fakat köpekle birlikte sorumluluk alıcağınızda unutmamalısınız.

Önemli İpuçları

Köpekler son derece sosyal hayvanlardır. Bu nedenle bir köpek ancak aile fertlerinin yanında olduğu zaman mutlu olur. Köpekler kısa seyahatler ve günlük aktivitelerden hoşlanır. Böylelikle, bir köpeğe sahip olmak; çocuğunuzun ve dolayısıyla sizin zaman, enerji ve para harcamanızın yanı sıra sabır göstermenizi de gerektirir. Ayrıca, insanlar gibi her köpekte farklı bir karaktere sahiptir. Zira bir köpeğin gelecekteki karakterini ırsi özelllikleri ve sizin ya da çocuğunuzun onu yetiştirme tarzı belirler. Alınacak köpeğin ırkı bu nedenle iyi seçilmelidir. Neticede amacınız, seçeceğiniz köpeğin hayalinizdeki o mükemmel köpek olmasıdır.

Hayat Şartlarınıza Uygun Dost

Köpek seçmeden önce kendi ihtiyaçlarınızı ve yaşıtınızın özelliklerini iyi tanımlamanız gerekir. "Orta boylardan,beyaz lekeli veya kahverengi bir köpek istiyorum." gibi istekler yanlış bir seçime neden olur. Zira alacağınız köpeğin ırkını yaşantınızın özellikleri belirlemelidir. Köpek almadan önce kendiniz bir takım sorular sormanızda fayda var: 
Hafta sonu aktiviteleriniz nelerdir?
Günlük yaşantınız nasıl?
Yaşadığınız yerin hava şartları nasıl?
Eviniz ne kadar geniş?
Köpeğinize ne kadar zaman ayırabilirsiniz?
Köpeğiniz için ne kadar para harcıyabilirsiniz?
Bu sorulara cevap bulduğunuz takdirde seçebileceğiniz ırkların sayısı azalmış olacaktır. Nedenleri şu şekilde sıralayabilirsiniz: Her şeyden, yaşadığınız ve tatilini geçirdiğiniz yerlerin hava şartları bir kaç köpek ırkının bakınmasını imkansız kılar. Bazı ırklar sıcak havaya dayanamaz örneğin; Husky ve Chow Chow ırkları karda kürek çekmek için çekmek için kullanılan hayvanlardır.Bu ırklar, soğuk hava şartlarında mutlu olurken gölgede 40 C'ye varan hava şartlarında ise eziyet çeker. Diğer taraftan, siz veya çocuğunuz yürüyüşe giderken yada bisiklet turuna çıkarken köpeğininizi de yanınızda götürmek isteyebilirsiniz, fakat bunun için seçeceğiniz ırkın kondisyonunun yüksek olması ve ortopedik sorunlarının bulunmaması gerekir. Ayrıca kısa tüylü bir ırkın olması daha uygundur.Çünkü sportif faaliyetlerde köpeğin tüylerinin kısa olması sıcaklıkla daha kolay başa çıkılmasını sağlar. Yani; Mastiff, Bulldog gibi  kısa bacaklı köpekler ve Sant Bernard veya Chow chow gibi tembel ırklar, bu tür faaliyetler için kesinlikle uygundeğildir.

Haftasonunda veya tatilde yelken açmayı seviyorsanız, Retriever ırkları 'su köpekleri' sizin için en uygun seçim olacaktır. Zamanınınız çoğunu bahçenizde geçiriyorsanız, toprağı eşeleme huylarıyla bilinen Terrier ırkları başınızı ağrıtacaktır.

Evinize Uygun Dost

Evinizin genişliğide ırk seçiminde önemli bir faktördür. Bahçesi geniş olan bir eve sahipseniz herhangi bir ırkı besleyebilirsiniz. Ancak apartman dairesinde oturuyorsanız evin genişliğine ve etraftaki park olnaklarınıa göre bir ırk seçmelisiniz. İlk bakış tuhaf gelse de, genelde büyük ırk köpeklere apartman dairelerinde daha rahat bakılabilir. Önemli olan köpeğinizi hergün yeteri kadar enerji  harcama imkanı vermenizdir. Küçük bir köpek ırkı için ufak bir park yeterli olabilir. Fakat bu ırk, gün boyunca evin içerisinde neredeyse kilometrelerce mesafe kat eder, çünkü çok hareketlidir ve küçük bir dairede kolayca sabrınızın taşmasına neden olabilir. Büyük ırklara küçük ırklara küçük apartman dairelerinde bakılması daha kolaydır. Mesela Sant Bernard gibi kocaman ırklar günde yaklaşık 16-18 saat uyudukları için evin içerisinde pek koşturmazlar. Fakat madolyoun birde diğer yüzü vardır. Onu günde 3 kere uzun yürüyeşlere çıkarmanız gerekir.Evinizin yakınında geniş bir park yoksa, büyük bir köpeğin yeterli enerjiyi tüketmesi pek mümkün değildir.Onu hergün ormana götürmeye hazırmısınız?  

Bakım Zaman İster

Köpeğinizin bakımı içinde yeterli  zaman ayırmanız gerekir. Köpeğinize yeteri kadar zaman ayırdınız diyelim, ancak bakımı için ayrıca zaman harcamaya gerçekten vaktiniz varmı?

Uzun tüylü ırklar çok güzel görünselerde bakımı daha zahmetlidir ve dolayısıyla daha fazla zaman ayırmamız gerekir. Dışarıda dolaştıktan sonra tüyleri topraklanmış ve kirlenmiş olabilir.Onu sıkça taramamız gerekiçektir. Son olrak köpek seçiminizde daha sonra çıkabilecek masraflarıda göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Büyük ırkların masrafları küçük ırklarınkine göre daha ağır olacaktır.Daha fazla mama tüketleri, oyuncakları, yatakları, vb. ürünleri daha büyük olduğu için daha pahalıya mal olurlar.Ayrıca veteriner ve ilaç masrafları genelde daha yüksektir. Öte yandan maalesef yaşam süreleri daha kısadır.

Yavru veya Yetişkin Seçimi

Yukarıdaki sorulara cevap bulduğunuzda alabileceğiniz köpek ırklarını belirlemiş olacaksınız. Bu ırklar hakkında daha geniş bilgi edindikten sonra seçenekleriniz dahada azalmış, hatta sadece birkaç seçeneğiniz kalmış olacaktır. Ancak henüz yolun yarısına geldiniz, çünkü daha fazla konuda karar vermeniz gerekiyor. Alacağınız köpek yavru veya yetişkin mi olmalı? Safkan ya da melez mi olmalı? 'tabiki yavru bir safkan' diyeceksinizdir. Özellikle ilk kez köpek sahibi olacaksınız.Okumaya devam edin lütfen, çünkü kararınızı değiştirebilirsiniz. Köpek almaya karar verenler neden genelde iki aylık safkan bir yavru alırlar? Bir çok kişi, anneleri veya arkadaşları safkan köpek besledikleri için melez köpek almayı akıllarına bile getirmez. Bu gayret normaldir. Aslında zıt durumda da aynısı geçerlidir.Melez köpekler de çok iyi dost olurlar. Fakat bu konuya çocuğunuzun yaşına göre karar vermeniz en doğrusudur.Alacağınız köpeği çocuğunuzla yalnız bıraktığınızda gözünüzün arkada kalmasını istemeyeceksinizdir. Bir yavru köpek, yetişkin yaşa geldiğinde çocuğunla iyi geçinip geçinemeyeceğini önceden bilmeniz pek mümkün değildir.Çocukla birlikte yaşamak bir köpeğin son derece oturmuş ve sabit karaktere sahip olmasını gerektirir.Aksi takdirde, köpeğinizin büyüdükçe değişen tavırları karşısında çocuğunuzun nasıl tepki vereceği belli olmaz. Çünkü çocuklarda empati duygusu henüz çok gelişmiş değildir. Yani başka birinin veya bir köpeğin davranışlarının nedenini anlayamaz ve onun açısından düşünemez. Buda bir köpekte stres yaratır. Bir yavru buna tepki vermezken yaşı ilerlemiş bir köpek buna tepki gösterebilir. Yani, köpeğiniz bir anda çocuğunuzun bir hareketini bir daha yapmasına izin vermeyeceğine karar verebilir ve çocuğunuzun o hareketi karşısında büyük bir tepki gösterebilir. Çocuklarla iyi geçinen bir ırk seçmeniz bu nedenle çok önemlidir.

Safkan mı Melez mi?

Alacağınız köpek safkan olursa, ilgili ırkın çocuklarla nasıl geçindiğini öğrenmeniz daha kolay olur. Golden retrieveri, labrador retriever, alman çoban, Beagle ve Dachshund gibi ırkların çocuklarla geçindikleri ne kadar iyi biliniyorsa Chihuahua ve pekinez gibi çok küçük ırkların genelde çocuklarla fazla iyi geçinemedikleride o kadar iyi bilinir. Alacağınız köpeği çocuğunuzla yanlız bıraktığınızada gözünüzün arkada kalmasını istemeyeceksinizdir. Bir yavru köpek yetişkin yaşa geldiğinde çocuğunuz ile iyi geçinip geçinemeyeceğini önceden bilmeniz pek mümkün değildir.Çocukla birlikte yaşamak bir köpeğin son derece oturmuş ve sabit bir karaktere sahip olmasını gerektirir.

ÇOCUĞUNUZA ALACAĞINIZ KÖPEK YAVRU VEYA YETİŞKİN, MELEZ YA DA SAFKAN OLSUN, BELLİ ÖZELLİKLERİNE DİKKAT ETMELİSİNİZ

Ancak safkan ırklarında bir takım sorunların meydana geldiğide unutulmamalıdır. Örneğin, burnu çok basık olan ırklarda genelde solunum sorunları, aşırı buruşuk derisi olan ırklarda bakteriyel deri enfeksiyonları görülebilir. Melez bir yavruda bu tür sorunlarla fazla karşılaşılmaz, ancak bu ırkın çocuklarla nasıl geçindiğini öğrenmek daha zordur.Bu yüzdne anne ve babasının ırkının ne olduğu belli olan bir melez aldığınız taktirde bu sorun çözülecektir.Tabiki yetişkin melez köpek alarakta bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.Çünkü yetişkin köpeklerin bir takım avantajları vardır.Yetişkin köğein karakteri oturmuştur ayrıca onunla biraz vakit geçirdikten sonra karakterini açıkca anlayabilirsiniz yani onun özgeçmişini öğrenip onu bir süre iyi izledikten sonra alma kararında zorlanabilirsiniz özellikle barınaklarda yaşayan yetişkin köpekleri almanızı tavsiye ederiz.Orada hem yetişkin ırk melezlerini hemde safkan köpekleri bile bulmanız mümkündür.Çocuğunuza uygun karakterde olan bir köpek seçebilirsiniz.Belki daha önce bir çocukla yaşamış, yetişkin bir köpek bulabilirsiniz.Çünkü barınaklarda sadece sokak köpekleri bulunmuyor.Bir çok köpek artık bakılamadıkları için sahipleri tarafından barınağa veya sokağa bırakılıyor.Orada 1-2 hafta deneme süresi konusunda anlaşmanızda mümkündür.Böylelikle köpekle iyi anlaşmadığınızda onu geri götürebilirsiniz.

Ayrıca , 300-3000$ harcamak yerine, az bir para karşılığında veya ücretsiz olrak yetişkin bir köpeğe sahip olabilirsiniz.

YETİŞKİN KÖPEK AVANTAJ OLABİLİR

Yetişkin bir köpek başka bir açıdanda size bir yavrudan daha uygun olabilir.İlk kez köpek sahibi olan kişiler için bir yavru oldukça kötü bir seçimdir.Çünkü yavrunun karakteri daha tam olarak gelişmemişdir.hem karakterinin nasıl olacağı belli dğeildir.Hemde oluşacak karakterinden kısmen siz sorumlu olacaksınız.Küçük bir çocukla kıyaslama yaptığımkızda bu daha kolay anlaşılır: köpeğin bir yaşının insanın yaklaşık 7 yaşına eşit olduğunu düşünürsek, eve getireceğiniz 2 aylık yavru köpeğin yavru köpeğin yaşı aşağı yukarı 14 aylık bebekle eşit olacaktır.1 yaşındaki bebeğin karakterini anlamak pek mümkün değildir, değil mi? Köpeğinizin karakterinin iyi ve doğru şekilde gelişmesi sizden gelen eğitim,anlayış, istikrarlık, sabır ve zaman bağlı olacaktır.Yavruya tuvalet ve temel itahat eğitimi vermeniz, kemirme sorunlarıyla uğraşmanız ve ilk aylarda bütün gerekli aşıları ve tedavileri yapılana kadar sıkça veteriner hekime götürmeniz gerekecektir.Yetişkin bir köpekte bu gibi masraflarla uğraşmanıza gerek kalmaz.Çünkü önceki sahibi bu aşılar yaptırmış yada barınak tarafından yapılmış olabilir.Ayrıca köpeğin ne kadar eğitimli olup olmadığını ve sizi ne kadar güvendiğini kolayca test edebilirsiniz.Barınaklardada safkan köpekler var.Ancak, yetişkin bir löpeğin karakterini bir yavrunun ki gibi şekillendirmeniz tabiki artık mümkün değildir.Eğer, 'bana ve çocuğuma yavru bir köepek daha uygun' derseniz, yavru şeçimizi iyi yapmanız gerekir.Bir yavru köpeğin agresif bi köpeğe dönüşmesini istemeyeceğiniz gibi, aşırı utabgaç bir köpek olmasınıda istemessiniz.İStediğiniz kolay eğitebilinen, eşyanıza ve insanlara zarar vermeyen ve aileortamına uyum gösteren bir köpektir.Bu nedenle hemen şirin bulduğunuz bir yavruyu almayın.Yetiştirildikleri yerde yavrularla biraz zman geçirin, onları izleyin ve size uygun karakterde olanı bulmaya çalışın.Seçeçeğiniz yavru birbiriyle oynanyan yavrulardan ne çekingen olup oyuna katılmayan (acıyıpda 'ona kıyamam alırım' demeyin) ne de üstün olup kardeşlerini ezen olsun ( 'ne istediğini bilir, karakterlidir' dmeyin, çünkü zor eğitilir). Dizlerinizin üzerine çökün ve bekleyin dost huylu yavrular genelde hemen size koşacaktır.Onları doğru şekilde kucağınıza aldığınızda, aşağıya inmek için savaş vermeyen yavrunun daha uyumlu olduğunu görebilirsiniz.Yavruları izlerken ayrıca her yavru için bir takım soruları cevaplamaya çalışın: insanlarla olması hoşuna gidiyormu? yüksek ses veya ani hareketlerden korkuyormu? gibi sorular yavru hakkında size birçok ipuçu verecektir.Ancak unutmayın ki, oradaki yavrular hakkında sadece 1 günde veya o andaki ortamda birşeyi öğrenemessiniz.Başka bir günde veya başka bir yerde daha farklı davranabilirler.Başka birgün o yavruları bir daha ziayaret etmeniz size daha doğru ipuçları verecektir.Ancak nekadar test uygularsanız uygulayın br yavru köğpeğe eğitim verilmedne veya sizin tarafanızdan bir yol gösterilmeden o, istediğiniz köpeğe dönüşmeyecektir.

SORUMLULUĞUNUZ KÖPEĞİ SEÇTİĞİNİZ ANDA BAŞLAR

Aralarından bir yavru seçtiğinizde onu,hemen eve götürebileceğinizi sanmayın. ‘yaş ne fark eder, yetiştiriciyi bu işte kurtarırım, yavruyu hemen vermesi onunda işine gelir’ demeyin.Sorumluluk sahibi olan bir yetiştirici yavrularını yedi haftalık olamadan vermez.Çünkü köpek yavruları için anne ve kardeşleriyle birlikete geçirdiği her hafta hatta hergün bile önemlidir.Yavrular hayatlarındaki ilk 7 haftada annelerinden çok şey öğrenip kardeşleriyle birlikte başka köpeklere karşı nasıl davranmaları gerektğini anlar, yani bir şeklide sosyal bir eğitim alır.Fakat yavrunun o sırada insanlarla birlikte vakit geçirmeside bir o kada önemlidir.Eğer yetiştiricinin yavrularla oynayan çocukları yoksa ondan çocuğunuzla yavruları hergün ziyaret etmesini rica edin.Çocuğunuz yavrularla oynasın.Anne ve kardeşleri yanındayken yavru, inşalarla olan ilişkileri daha rahat öğrenir.Unutmayın, sorumluluğunuz yavruyu eve götürdüğünüz gün değil yavruyu seçtiğiniz gün başlar.Seçtiğiniz yavru köpek hala yetiştiricedeyken çocuğunuzla olynamasında başka önemli fakat genelde göz ardı edilen bir etken vardır.Çocuğunuza bir köpek almadan önce çocuğunuzun köpeklerle nasıl geçindiğinide öğrenebilirsiniz.Yavrularla oynarken çok mu çekingendir? Hatta korkuyor mu? Ya da tam aksine yavrulara karşı aşırı hareketlerde mi bulunuyor? O zaman çocuğunuza bir köpek almak belki iyi bir fikir değildir.Ama çocuğunuz kpeklerle iyi geçinir.Kolay sıkılmaz ve yavruların isteklerinede saygı duyarsa, çocuğunuz hem köpek ile birlikte gelen sorumluluğu taşıyabilecek hemde yeni dostuyla çok mutlu olacaktır, yeni dostuda çocuğunuzla….

Regina RÖTTGEN

Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck