26.10.2013 Tarafından Yazıldı

Köpekler Neden Dışkı Yer?

Köpekler Neden Dışkı Yer?

Bazı köpekler kendi dışkılarını ya da başka köpeklerin dışkılarını yer. Hatta İnsan, at, inek ve kedi  dışkısı yiyen köpekler bile vardır. Bunu neden yaptıklarına gelince;  

Geçmişte, dışkı yemenin yani  “Coprophagia” nın sebebi olarak zayıf diyet ya da sağlıksızlık   gösteriliyordu. Ama günümüzde yapılan araştırmalar bu teoriyi desteklemiyor. 

Illinois Veteriner fakültesinde görev yapan Dr. Jo Ann Eurell, “Davranışsal araştırmalar Dışkı yemenin diet eksikliği ya da pankreas enzimlerinin eksikliğinden kaynaklandığı fikrini çürütmüştür. Köpekler leşçi ve çöpçü hayvanlar olduğu için dışkı yemenin buradan geldiği düşünülebilir.” demektedir. 

Bilmiyorum kaç kişi bir köpeğin doğumunu, doğum sonrası annenin yavrularına bakımını izleme şansına sahip olmuştur. Yeni doğmuş yavrular yaklaşık ilk 10 gün boyunca çişlerini ve kakalarını yapabilmeleri için uyarılmaları gerekmektedir. Anne sırayla bütün yavruların çişini kakasını onları yalayarak yaptırır ve çişi yalar kakayı yer yani bunları yok eder. Anne köpeğin bunu yapmasının iki sebebi vardır; Ortamı temiz tutmak ve yavrularına zarar verecek vahşi hayvanların bu kokuyu almalarını engellemek.

Bazı yavruların dışkı yeme davranışını annelerinden öğrendiği söylenir ki bu bana mantıklı geliyor. Hatta bazılarının kendi kendini uyardığı ve kakayı yediği görülmüş. (Ben görmedim)

Çoğu yavru sütten kesildiklerinde bu davranışı bırakır.

Biz yavruları sürekli gözetlediğimiz için istenmeyen bu davranışı  hemen engelliyoruz ve alışkanlık haline gelmesini önlüyoruz. Bizim ürettiğimiz bir kaç yavruda başlangıçta dışkı yeme eğilimi görülsede bu önlendi alışkanlık haline gelmemesi sağlandı ve dışkı yeme eğiliminden vazgeçtiler. 

Yetişkin köpeklerin sağlıklı ve iyi diyetle beslendikleri halde  niçin dışkı yediklerini anlamak zordur. Bir arkadaşım bu problemi yaşıyor ve deli oluyor. Bazen buna çözüm bulunamıyor. 

Sebeblerine gelince, bununla ilgili birkaç temel sebep yazabiliriz bunlar:

 • Anneden ya da diğer köpeklerden öğrenilmiş bir davranış, 
   
 • Anksiyete ve sıkıntıdan,
   
 • İlgi çekme isteğinden,
   
 • Kötü bir şey yaptığını düşündüğü için kakayı yok etme isteği (Bunu düşünmemi sağlayacak bir şey yaşamadım. Yani yavru köpeğim eve kakasını yaptığında O’na o kakayı yedirtecek kadar korku yaşatmadım, yaşatmam.)


Yukarıdaki sebeplerden dolayı dışkı yemenin ortaya çıkması mümkün olsada bir çok durumda köpeklerde Dışkı yeme isteğini doğuran güdünün tam olarak sebebi bilinmemektedir ya da sebepleri değişmektedir diyebiliriz.

Köpek sahipleri bunu iğrenç ve kabul edilemez bulur ama asıl büyük problem dışkı yiyen köpeğin bu yolla parazitlere ve diğer hastalıklara maruz kalabilir olmasıdır.

Köpek sahipleri ne yapmalı?

Dışkı yemeyi engellemek, tedavi etmekten çok daha kolaydır.

 • Bunun ortaya çıkması için uygun ortam yaratmamak,
   
 • Köpeği izlemek, gözetlemek ve engellemek.
   
 • Köpeğin bulunduğu ortamı daima temiz tutmak,
   
 • Kaka yapıldıktan sonra alanı derhal temizlemek,
   
 • Temiz alanlarda dolaşmak, (Eğer köpeğin gezdiği alan temiz ise dışkı yemesi mümkün değildir.)
   
 • Dışarıda köpeğini tasmada taşımak,
   
 • Dışarıda tasmasızken muzzle kullanmak,


 Bunu tamamen ortadan kaldırmak için nadiren işe yarayan bir kaç yöntem vardır.

Cezalandırma  ilk başlarda işe yarayabilir. Eğer davranış alışkanlık olmuşsa işe yarama ihtimali  düşüktür.

Kakanın tadını çok kötü yaptığı söylendiği için Monosodium Glutamate (Kimyasal tatlandırıcı, nerede bulunur bilmem) Sarımsak, Balkabağı yedirilir. Bu kakayı daha az çekici hale getirir.)

Makaleye Yapılan Yorumlar

 • bade
  bade 30.10.2013

  Siz tuvalet eğitimi veriyo musunuz?

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck