18.10.2013 Tarafından Yazıldı

Köpeklerde Koku Problemi

Köpeklerde Koku Problemi

Bazı köpek ırklarının (Alman Çoban Köpeği, Kangal ve diğer çoban köpekleri, Mastifler…) kendine has kokuları diğer ırklara göre daha belirgindir. Hijyene ne kadar dikkat edilse ve gerekli önlemler alınsa da kokunun yok edilmesi mümkün olmayabilir. Köpeğinizin vücut kokusu genlerine bağlı olabileceği gibi, beslenmesine ve dişi ise kızgınlık döneminin gelmesine bağlı olarak da artabilir. Ayrıca küçük ırk köpekler anal keselerini kendileri boşaltamadıklarından, anal keseleri dolduğunda inanılmaz rahatsız edici bir koku yayar ve ne kadar yıkarsanız yıkayın bu kokuyu yok edemezsiniz. Bu yüzden keselerinin veteriner hekim tarafından düzenli olarak (ayda bir, iki ayda bir) sıkılıp temizlenmesi gerekir. Her banyoda köpeğinizin anüs bölgesini bolca şampuanlayın ve çok iyi durulayın.

Köpeklerinizin kokmasının bir diğer nedeni de beslenme şeklidir. Et ağırlıklı ya da ev yemeği yiyen köpeklerde, kuru mama yiyenlere kıyasla, nefeslerinde ve tenlerinde daha fazla koku oluşur. Bu yüzden profosyonel bir kuru mama kullanın.

Köpeğinizi çok sık yıkamayın (en erken ayda bir) ve yıkadığınızda fön makinasıyla çok iyi kurutun.Unutmayın ıslanan ve nemli olan köpek inanılmaz kötü kokar.

Veteriner hekiminizi mutlaka düzenli periyodlarla ziyaret edin.Ağız ve deri problemleri de kokunun sebebi olabilir.

Gizem Asar
Köpek Eğitmeni

Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck