12.8.2013 Tarafından Yazıldı

Köpeklerde Sosyalleşme

YAVRU KÖPEKLERDE SOSYALLEŞME

Yavru Köpeklerde Sosyalleşme

Tüm köpek cinslerinde eğitim çok önemlidir. Köpeğinizin ilerleyen zamanlarda istenmeyen davranışları göstermemesi için bebeklikten itibaren bazı kuralların öğretilmesi, gerekli sosyalleşme çabalarının gösterilmesi, tuvalet eğitimi, davranış biçimleri gibi bir dizi sorumluluk sizi beklemektedir.

Yavrular  oyuncudurlar ve onların bazı şeyleri doğru yapmıyor olmaları sahipleri tarafından tölere edilir. Tıpkı “ağaç yaşken eğilir” sözünde olduğu gibi ne kadar küçük olurlarsa olsunlar “hayır” demeyi öğrenmeleri ve patronun kim olduğunu kabul etmeleri ancak yavru iken mümkün olur. Bu yüzden dizginleri ne kadar erken alırsanız ileriki zamanlarda o kadar mutlu olursunuz.

Köpek Isırması 

Köpeğinizin Isırma Alışkanlığını Eve Geldiği İlk Günden İtibaren Engellemelisiniz

Yavrularda ısırma eğilimini bir oyuna dönüştürmemeli ve ilk günden itibaren engellemelisiniz. Bu önceleri çok sempatik gibi gözükse de sonradan sosyalleşen köpeğinizin aynı tavrı (o bunu oyun olarak kabul edecektir) dışarıda ya da evinize gelen kişilere sergilemesi sizi güldürmekten çok büyük bir soruna doğru sürükleyecektir.

Peki, Nasıl?

Yavru köpeğiniz ile oyun oynarken sizi  ısırırsa elinizi çekmeyin. Yavru köpeklerin dişleri çok sivridir. Eğer elinizi çekerseniz o bunu bir oyun daveti olarak algılayacaktır. Bunun yerine acınızı belli etmeli ve oyunu bırakmalısınız. Minik dostunuz başka bir köpek ile oynadığında eğer ısırılırsa o zaman bunun bir oyun değil acı veren bir şey olduğunu anlayacaktır. Çünkü ısırdığı zaman size nasıl bir acı verdiğini, ne kadar kuvvetli olduğunu ayırtedemez. Ancak verdiğiniz tepki ile bunun önemini kavrayabilir ve tekrarlarla öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Yavru köpeğinize acının sınırını öğretmek sizin görevinizdir.. Bu nedenle ısırmanın bir oyuna dönüşmesini önlemek için tepkinizi gösterin, oyunu kesin ve bir süreliğine ilgi göstermeyin. Sakinleşmesini bekleyin ve beş-on dk sonra tekrar oyuna başlayın.

 

Büyüdüğünde üzerinize atlamasını istemiyorsanız!

Köpeğiniz yavruluk dönemlerinde tıpkı annelerine yaptıkları gibi sadece ağzınızı yalamak için üzerinize doğru hamle yapar.Bu şekilde sizinle oyun oynadığını düşünür. İstediği kendisi ile ilgilenilmesidir. Köpeğinizin üzerinize atladığı zamanlarda siz ona ne kadar çok kızarsanız, o da o kadar fazla alçak gönüllü olması gerektiğini düşünüp bu hareketi abartarak tekrarlayabilirBu yüzden bu davranış ile karşılaştığınızda onu itmeniz yanlış olur. Çünkü verdiğiniz her abartılı tepki minik dostunuz tarafından oyuna davet olarak algılanacaktır. En doğrusu “HAYIR” komutu ile  tasmasından hafifçe çekerek yerde oturmasını veya yatmasını sağlamaktır. Bu şekilde köpeğiniz sizin bu hareketten hoşlanmadığınızı anlayacaktır. 

Köpeğinizin Üstünüze Atlaması

Yavru köpeklerin 10. ve 18. haftalık dönemleri çevreye alışması ve sosyalleşmesi için en önemli dönemleridir!

Yavrunuz dış dünyayla tanışırken, siz onun için bir güven kaynağı olmalısınız. Bir köpek sahibi olarak “köpeğiniz ile yaşantınızın sınırlarını belirlemek ve birlikte hareket etmeyi öğrenmek için en önemli adımlardan biri sosyalleşme sürecidir”. Yavru köpeğiniz hayatı boyunca bu süreçte öğrendikleri ile karakteristik yapısını belirleyecektir. Korku, merak, oyun, sevinç gibi kavramları yavruluk döneminde öğrenecektir. Toplum içindeki davranışları, herhangi bir elektrikli alete tepki (elektrik süpürgesi, fön makinesi gibi…) başka hayvanlarla iletişimi, bebek ve çocuklara yaklaşımı ve daha niceleri bu sosyalleşme döneminde sizinle birlikte geçireceği olumlu ya da olumsuz davranışlarla şekillenecektir.

Eğer sevgili dostunuzun büyüdüğü dönemde sizinle keyifli ve nitelikli bir hayatı paylaşmasını istiyorsanız bu durumlara dikkat etmeli ve önleminizi köpeğiniz yavru iken almalısınız. Unutmayın kötü köpek yoktur, eğitimsiz köpek vardır...

Makaleye Yapılan Yorumlar

 • aslı kayıtgan
  aslı kayıtgan 22.9.2013

  Eğitimle ilgili okuduğum en güzel yazılardan biri

 • Tarkan
  Tarkan 16.10.2013

  Oğlumuz Herkül ü Almanyadan eğitim almış şekilde aldık bir çok sorunumuz var birincisi bana aşırı derecede bağlı bebekliğinden beri benimle benden başkasından yemek yemez yürümez evde ben nerdeysem orda olur kimseyi dinlemez, tamam çok seviyorum hoşumada gidiyor ama bazen diken üstünde oluyorum banyoya giriyorum kapının önünde temizlik yapıyorum arkamda yemek yiyiorum ayağımın dibinde nereye gidersem peşimde, önümde yatıyo olsun tek ayağımı hafifçe yere indiriyim direk benden önce kalkıyor nasıl bir uyku anlamadım kıpırdayamıyorum artık, gecede öyle beraber yatıyoruz sağıma soluma dönücem elim illaki üstünde olsun istiyor hep bir tarafa yatmaktan tutuluyorum, en ufak kıpırdıyım  gece uykudan direk kalkıyor uyumuyor sanki beni bekliyor giibi kasılıyorum artık tedirginim diken üstündeyim hele geceleri daha kötü oluyor işte tuvalete su içmeye kalkmıyorum o gitsin deyip yatmaya devam etmiyor daha ben kıpırdandığım anda uyanmış oluyor uyumuyor mu onu da anlamadım artık.. Çok uzun oldu ama kusura bakmayın. Ne yapabilirim acaba? Bu arada bayramdamdan sonra dört günlüğüne Herkülü köpek otelinize bırakmak istiyoruz. Boş yeriniz var mı?

 • Kutay ÖZKAN
  Kutay ÖZKAN 16.10.2013

  Selamlar Bayramdan sonra pansiyon ve bu konuyu görüşmek için bekliyoruz

 • Emrah
  Emrah 19.10.2013

  Köpeğim 2.5 aylıkken katıldı aramıza, iyi bir köpek çiftliğinden aldık köpek eğitmenlerinin ve veteriner hekimlerinin tavsiyesiyle yavruların arasından seçerken bile en sakin olanını seçtim ki, ileride fazla agresif olup başımız ağrımasın diye fakat bu durum onun işini bile yapmasına engel oluyor. Küçükken insanlardan çok korkuyordu bu yüzden Sosyal yetiştirdik onu, bahçemize girenlere ses çıkarmıyordu artık havlıyor karşısındaki korkarsa tepkisini sürdürüyor ama karşısındaki üstüne giderse el kol hareketi yaparsa korkuyor hatta kuyruğunu kısıp geri kaçtığı oluyor. Forumda buna benzer birçok konu açtım cesaretinin zamanla geleceğini ekstra bir çabaya gerek olmadığını söylediler bende birşey yapmadım. Artık durumdan korkmaya başlıyorum hep böyle mi olacak. Sizin köpek pansiyonunuz da vakit geçirse oradaki köpeklerin cesaretlenmesi konusunda faydası olurmu yada Sert mizaçlı bir köpeğin yanına göndermek yada böyle bir köpeği sahibinden ödünç alıp eve getirmek çözüm olur mu. Köpek eğtimi konusunda çok cahilizBilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

 • Köpek eğitmeni Kutay ÖZKAN
  Köpek eğitmeni Kutay ÖZKAN 19.10.2013

  Emrah Bey Sağlıklı bir teşhis için köpeğinizi görmemiz gerekiyor. Olaylar sizin görüp bize aktardığınızdan farklı gelişiyor olabilir. Atladığınız noktalar olabilir. Gözlemlediğiniz bulguları internet ortamında paylaşarak bir sonuca ulaşabileceğinizi düşünmeniz hata olur. İnternet tavsiyelerine kulak asmamanızı öneririz. Köpeğinizin sağlıklı bir gelişim göstermesi için lütfen randevu alınız. Saygılar

 • Hülya
  Hülya 19.10.2013

  kızım şila 2 yasında uysal oyun canlısı bi cimcimedir ne yazıkki ona fazla vakit ayıramıyoruz bazen iki üç hafta köpek pansiyonunda kalıyor. Aynı zamanda çok iyi bir eğitim aldı. Eğitmeni bu tür köpeklerin köpek eğitmeni yetiştirmekte kullanıldığını çok zeki ve öğrenmeye açık olduğunu söyledi mesela bahçede tuvalet egitimi vardır yani bulundugu yere veya betona asla yapmaz tuvaletini arabada koltuga asla oturmaz otur yat kalk gibi komutları bilir kızımı uzun süredir eve almak istiyordum fakat bazı engellerim vardı şimdi hepsi yok oldu fakat bu seferde eve uyum saglmaz dediler kızımın bazı komutları biliyor eve aldıgım taktrde bana ne giibi sorunlar çıkartır sizce

 • Kutay ÖZKAN köpek eğitmeni
  Kutay ÖZKAN köpek eğitmeni 19.10.2013

  Hulya Hanım Köpeğinizinin gerçekten iyi bir eğitimi varsa sorun olacağını düşünmüyorum. Yine de bu geçiş dönemini daha kolay atlatmak için eğitmeninizden yardım almanızı öneririz. Köpek eğitmeniniz sizi hata yapmaktan ve zaman kaybından korur.

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck