18.10.2013 Tarafından Yazıldı

Sizin Köpeğiniz De Kaçıyor Mu?

Sizin Köpeğiniz De Kaçıyor Mu?

Çoğu köpekte  sıklıkla karşılaştığımız sorunlardan biri de ‘’kaçma problemi’’ dir. Sürüden uzaklaşma köpeklerin doğalarına aykırı bir davranış olmasına rağmen ne oluyor da köpekleriniz sizden uzaklaşıyor? Bunun en temel nedeni köpeğin evdeki sürü hiyerarşisinde ‘’lider’’i kendi olarak  görmesi,sahibini sürünün bir bireyi olarak kabul etmesidir. Oysa daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi olması gereken durum bunun tam tersidir. Lider sahiptir.  Köpeğin sınırlarını, yaşam kurallarını sahip belirler; köpeğe bu kurallara uymak kalır.

Kaçmayı tetikleyen ; temelinde sahiplerinin yanlış tavır ve tutumlarının sebep olduğu firar nedenlerini şöyle örnekleyebiliriz:

*Köpeğinizle gezintiye çıkarsınız,rahatça koşup enerjisini atması için onu salarsınız. Eve gitme vakti geldiğinde köpeğinize seslenirsiniz,’’Bobbyyyy buraya gel, gitme vakti!’’ Bobby koşarak yanınıza gelir, kayışı boyun tasmasına geçirdiğiniz gibi doğruca eve doğru yola çıkarsınız.Bu olayın  köpeğinizin gözünden sağlamasını yaparsak çıkan sonuç: Sahip gel der,köpek bu komuta uyar, neşeyle sahibinin yanına koşar ama; bi de görür ki mutsuz son! Gelmesinin karşılığı en mutlu anlarının bitmesi ve eve geri dönüp hücresine kapanması olur.Sizce Bobby bir daha gelir mi?Bu olayın 3 veye 4 kez arka arkaya tekrarlanması durumunda cwp; asla! Sonuç sokakta ‘’gel’’ komutu aldığında eve gitmemek için kaçan bir Bobby’dir. Çünkü sahibi istemeden ona bunu öğretmiştir.

Eğer bu örnekteki gibi köpeğiniz dışarda gel dediğinizde kaçıyorsa ya ‘’gel’’ komutunu tam olarak öğrenmemiştir ya da siz ona istemeden kaçmayı öğretmişsinizdir.Eğer bu sebeplerden dolayı köpeğiniz dışarda kaçıyorsa ve salamıyorsanız yapmanız gereken, ona adıyla seslenip yanınıza çağırmanız ve geldiğinde ödüle boğup mutlu etmenizdir. Kontrolün sizde olması adına bunu başlarda 2-3 metrelik uzun kayışlarla çalışabilirsiniz. Böylelikle köpeğiniz ona her seslenişinizde sonucunda kendinin karlı çıkacağını öğrenecek, kaçması için bir sebep kalmayacaktır.

*Buna benzer diğer bir kaçma sebebi de ‘’korkudan kaçma’’dır.Belirli bir hareketten ya da kelimeden sonra ceza ya da onun istemediği bir durum meydana  geliyorsa,köpek bunu ezberler ve siz ‘’Naptın! Bu ne! Veterinere gidiyoruz! ’’dediğiniz an toz olur. Köpeğinizi, karşılaştığınız durum ne olursa olsun, asla cezalandırmak için yanınıza çağırmayın, adını söyleyerek yakınmayın. Bu onu kaçmaya teşvik etmekten başka hiçbir işe yaramaz.Veterinere gideceğinizi söyleyip,zaten gerilecek olan köpeğinizin yarım saat, bir saat önceden keyfini kaçırmaya gerek yok, öyle değil mi?Bırakın o çok sevdiği park gezilerinden birine çıktığını sansın. Evden çıkmadan sizden kaçmanın yollarını aramasın.

*Eğer erkek bir köpeğe sahipseniz , köpeğiniz evin dışında yaşıyorsa  ve arka bahçenizden firar ediyorsa; muhtemelen civarda kızgınlık döneminde olan bir dişinin kokusunun peşine düşmüştür.Köpeğinizin dışarda, başıboş dolaşması onun için bir hayli tehlikelidir. Biricik oğlunuzun güvenliği için yapmanız gereken en güvenli önlem; bahçenizi onun kaçamayacağı hale getirmek, bu mümkün değilse ona bahçede dolaşabileceği, telle çevrili bir alan yaratmaktır. Hormonların önüne geçmek çok zordur ve aldığı kokularla gözü dönmüş olan oğlunuz, hormonları tavan yaptığında sizin ‘’Bahçede kal,buradan ayrılma’’gibi sözlerinize çok iyi anlıyor, biliyor da olsa kulak asmayacaktır.

Bir diğer çözüm de kısırlaştırmaktır. Kısırlaşan oğlunuz civardaki dişilerin kokusunu alsa da eskisi gibi oralı olmayacak, firar etmeye çalışmayacaktır. (İstisnai durumlar hariç)

Sonuç olarak  ( son örnek dışında ) sizin lider olduğunuz ve nasıl davranacağınızı bildiğiniz sürece köpeğinizin kaçması söz konusu değildir. O’na seslenmeniz, sizin yanınıza gelmesi onun için daima mutluluk anlamı taşımalıdır. Siz ona bu güveni verdikten sonra, bir süre sonra elinizde ödül olsa da olmasa da sadece bir ‘aferim’le ödüllendirmeniz bile mutlu olmasına yetecektir.Unutmayın!Kontrollü köpek=özgür köpek=mutlu köpektir.

Gizem Asar
Köpek Eğitmeni

 

 

 

Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck