17.9.2013 Tarafından Yazıldı

Dilindeki Pütürcükler

Dilindeki Pütürcükler

Kedi ve değişik tatları algılamaları için gerekli olan duyargaları, 
dillerinin farklı bölgelerine dağılım göstermiştir...

İnsanlar gibi hayvanllarında tat almaya yarayan özel duyargaaları vardır. Pupilla adı verilen bu duyargalar, dil yüzeyinde, damağın yumuşak bölümünde ve ağzın boğazla birleştiği bölgede bulunmaktadır. tıpkı koku almayı sağlayan reseptörlerde olduğu gibi, tat alma da pupillaların sayısına ve tipine bağlıdır. Köpekler ve insanların pupillarını karşılaştırdığımızda yarışmayı insanlar kazanır, çünkü köpekler 1700 pupillaya sahipken, insanların 9000 adet pupillası vardır. Ama köpeklerde bu konuda kedilerden üstündür, kedilerin 470 tane pupillası bulunur. Temel tatların algılanmasını sağlayan pupillalar dil üzerinde eşit olarak dağılmamıştır. Tatlıları algılayan pupillalar dilin ön ve yan yüzeyinde bulunur. Ekşi ve tuzlu tatlarda dilin yan yüzlerinde algılanır ama onların pupillaları birazdaha geridedir. Dilin arka kısmı acı tatlıları algılamakla görevlendirilmiştir. Hayvanlar yedikleri etlerin tatlarını dilin üst yüzeyinden, en çok da ön 2/3’lük kısmında algılar. Tatlıları algılayan pupillalar, domates ve birçok meyvede bulunan ve ‘’furneol’’ adı verilen kimyasal bir maddeyi algılar. Köpekler bu kimyasalı algılayabilirken, kediler algılayamaz.

Dilindeki Pütürcükler | Suyu Algılamak

Suyu Algılamak...

Köpekler, kediler ve diğer etçillerin insanlarda olmayan bir özelliği vardır ki o da suyu algılamak için tasarlanmış pupillalardır. Suyu kavrarken dilin oluşturduğu kıvrımın ucunda bulunan bu pupillalar köpeklerin vücutlarındaki su miktarını dengede tutmalarında da görevlidir ve dehidrasyonu (su kaybını) engeller.

Kaçın! Bu Sandalye Acı!

Köpkelerin acı tatlardan hoşlanmamalarından faydalanarak, mobilyaları kemirmelerini engellemek için bazı spreyler, jeller üretilmiştir. Bu ürünleri alum adında acı tadı olan bir madde veya acı biber esansı içerir. Ama acı tatlar dilin arka kısmından algılandığı için köpeğiniz acıyı algılayana kadar mobilyanız bir kaç diş darbesinden nasibini almış olabilir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

 

Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck