2.12.2013 Tarafından Yazıldı

KÖPEK EĞİTİMİNDE 'TEMEL İTAAT'

İtaat eğitimi;tüm davranış sorunlarını çözmek değildir. Herhangi bir sorunun çözülmesi için atılan temeldir. Eğitim sırasında sizin ve köpeğiniz arasında bir iletişim hattı açılır.Etkili iletişim için ona yaptırmak istedikleriniz için ya da istediği herhangi bir şey için komut vermeniz gereklidir. Örneğin; köpeğiniz deli gibi dışarı çıkmak istiyorsa ona önce ''otur'' komutu verip sakinleştkten sonra kapıyı açıp çıkmasına izin vermelisiniz.

Köpekler sosyal hayvanlardır ve uygun eğitim olmadan, onlar sadece hayvan gibi davranacaktır. Eşyalarınız parçalanacak, evinize pisleyecek, bahçeyi kazacak vs vs.... Neredeyse tüm davranış sorunu olarak adlandırılan davranışlar köpeklerin doğalarında yaptıkları normal etkinliklerdir.. Davranış sorunları önlemek veya tedavi etmek için,onun doğal davranışlarını yönlendirmek için,köpeğinizi eğitmeniz gerekir..

Bunu yapabileceğiniz en basit yolu İtaat Eğitimi'dir.. Köpeğinizin basit bir isteği için 'gel buraya' , 'otur' gibi komutlar verebilirsiniz..Bu tür kısa komutları gün içinde birkaç kez tekrarlayarak onun üzerinde liderlik kurabilir,size saygı göstermesini sağlayabilirisiniz.

İtaat eğitimi eğlenceli, sizin ve köpeğiniz için ödüllendirici olmalıdır. Bu ilişkiyi zenginleştirmek ve daha keyifli hale getirmek için bir arada yaşamanızı öneririrm. İyi eğitilmiş bir köpek daha güvenlidir,daha sorunsuzdur.

Bazı insanlar yavru yetiştirmenin, ona itaat dışına farklı numaralar öğretmenin mümkün olup olmadığını soruyor.Buna cevabım kesinlik 'EVET! '.Yaşı,ırkı,durumu ne olursa olsun hiç bişey için geç kalmadınız. Köpeğinizin hayatındaki en önemli zamanı şimdi. Köpeğinizin davranış sürekli değişiyor.Bugün uslu olan bir köpek sonsuza kadar bu şekilde kalmayacak. Yeni sorunlar her zaman gelişebilir.Bu yüzden nereden başlarsanız başlayın ama; mutlaka köpeğinizin eğitim almasını sağlayın.

Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck