6.9.2013 Tarafından Yazıldı

Köpek Eğitimi ve Köpek Oyunları

KÖPEK EĞİTİMİ VE KÖPEK OYUNLARI 

Günümüzde köpeklerimize ayırdığımız zaman giderek azalmakta. Bu durum dostumuzun aktivite ihtiyacını karşılamamızı zorlaştırıyor. Birçoğumuz kısa bir tuvalet molasının yeterli olmadığını, köpeğimizin enerjisini boşaltma, kokularla ilgilenme, hemcinsleriyle sosyalleşme gibi ihtiyaçları olduğunu unutuyoruz. Nasıl sağlıklı beslenmeyen köpeklerde sağlık problemleri ortaya çıkıyorsa düzenli gezdirilmeyen köpeklerde de piskolojik sorunlar ortaya çıkacaktır. İlgisizliğimiz bize kemirilmiş mobilyalar, bol bol havlama, çeşitli yaramazlıklar bazende mutsuz bir surat olarak geri döner. Bir çok davranış probleminin arkasında köpeğine yeterince vakit ayırmayan, gezdirmeyen sahipler görüyoruz.

   Çok deneyim yaşayan, çok dışarılara çıkan bir köpek önemli bir zihinsel birikim edinir ve sinirsel tepkileri olumludur. Çok gezen köpek mutlu köpektir.

 

Peki köpeğimizi mutlu etmek için ne yapabiliriz?

 Bir hafta boyunca neler yaptığınızı gözden geçirin. Bir çok kişi sabah gazetesini almaya giderken köpeklerini yanlarında götürebileceklerini düşünmez. Dikkatlice incelendiğinde köpek gezdirme işi bir sürü uygun vakit bulunabilir. Çocukları okula bırakıp alırken faturaları yatırırken arkadaşlarımızla buluşurken köpeğimizde bize eşlik edebilir. Tabi bu aktivitelerde köpeğimizin yanımızda olması için iyi bir eğitim almış olması gerekir. Köpek eğitimi köpeğin özgürleşmesindeki en büyük etkendir ve aktivite ihtiyaçlarını karşılamamızda büyük kolaylıklar sağlar.

 

Örneğin arabaya bindiğinde kolktukları kemiren, sürücünün kucağına atlayan bir köpeği aracınıza sokmak istemezsiniz. Bu da köpeğin uzak mesafelerdeki etkinliklere katılımını zorlaştırıp azaltacaktır. Bir başka örnekte köpek oteli hizmeti verdiğimiz bir üyemiz her akşam düzenli koşuya çıkmasına rağmen labradoru lenkayı yanına almıyordu. Sebebini sorduğumuzda çekiştirme problemi olduğunu ve lenkayla yürüyüşün keyifli olmadığını söyledi.

Bu örnekler bize gösteriyorki köpeğimizin mutluluğu için iyi bir eğitim şart.

  Köpeğimizi yormanın bir başka yoluda köpek oyunlarıdır.

Köpeğinizin nelerden hoşlandığını düşünün kovalamaca ısırma yemek yeme. Aşağıda köpeğinizi yorarken aynı zamanda ilişkinizi ve zekasını geliştirebilcek birkaç oyun sıraladık.

 

Kong: Köpeğinizin beslenirkende yorulmasına ve eğlenmesinie imkan veren kong içine mama konulan kaucuktan üretilmiş bir oyuncaktır. Sert ve sağlam olduğu için köpeğinizin oyuncağı parçalama yutma şansı yoktur. Yani son derece güvenli. En büyük avantajlarından biri her köpeğin rahatlıkla oynayabilmesi ve herhangi bir eğitime ihtiyaç olmamasıdır. Yere düştüğünde gürültü çıkarmaz, bazı oyuncaklar çok ses çıkarır ve köpekler de bu sesden huzursuz olarak oynamak istemezler. Aynı zamanda yorgun sahiplerini de rahatsız etmemiş olurlar. Mamayı içine koymadan önce ılık suyla ısıtarak birbirine yapışmalarını sağlarsanız çıkarması daha da zor oluyor ve bu da daha çok efor harcamaları anlamına geliyor. Ağızlarına alıp yere attıklarında zıplayıp uzaklaşıyor ve peşinden koşup tekrar yakalamaya çalışıyor. Köpek otelimizde dostlarımızı yorma konusunda en büyük yardımcımız. Köpek eğitimi açısındanda hırslandırma, cabanın sonunda ödüllendirme gibi konularda çok faydalı.

 

Koş Getir: Birkaç küçük çalışmayla öğretilebilcek bu harika oyun köpeğinizi hem dermansız bırakacak hemde çok eğlendirecektir. Köpek eğitimi açısından da gel komutunun pekişmesi sahiple bir nesneyi paylaşmayı öğrenmesini sağlanmış olur. Bu oyunu oynarken üzücü sonuçlarla karşılaşmamak için düzgün bir zemin ve trafikten uzak alanlar seçilmelidir. Engebeli arazi son hızla koşan köpeğiinizin sakatlanmasına sebep olabilir.

 

Nesne Saklama: Arama kurtarma köpeklerinin temelde yaptığı iş budur. Bu oyun köpeklerin en önemli duyularına yöneliktir. Yani burunlarına. Sevdiği nesneyi görmesine ve koklamasına izin verip saklayın. Başlarda kolayca bulabilceği yerlere saklayın ki bulamayınca motivasyonu düşmesin. Bulduğu zamanlarda bol övgü bol ödül. Bulamazsa motive edip hırslandırmayı deneyin. Bir sonraki denemede daha kolay bir yere saklayın.

 

Saklambaç: Dışarıda ya da evde saklanabileceğiniz dolap içi, koltuk ya da çalı arkası gibi yerlere saklanarak bekleyin, sizi aramaya başlayacaktır, eğer sizden uzaklaşırsa hafif bir ses çıkarın. Bulduğunda ödüllendirin.

 

Baloncuk yakalama: Bulaşık deterjanı ile yüzük bilezik gibi küçük bir halkayla baloncuk üretebilirsiniz Hazır satılanlarıda var piyasada. Hatta otomatikleri var düğmeye basıyorsunuz birkaç saniyede onlarca baloncuk fışkırıyor. Baloncukları yakalamaya çalışırken çok eğlenecek. Yalnız süreyi iyi ayarlamak gerek fazlaca yutulan deterjan karın ağrılarına ve kusmaya sebep olabiliyor.

 

İpe Bağlanmış Oyuncaklar: Köpeğinizin av güdüsünü harekete geçirecektir. Yüz yıllardır severek oynadıkları bu oyunun sonunda tatmin duygusunu yoğun bir şekilde hiissederler.

 

Uzaktan kumandalı küçük oyuncaklar: Bir önceki oyunumuzun teknolojik versiyonu. Lazer gibi sistemlerlede denenebilir. O oyuncağı ya da ışığı kovalarken siz sadece kumandayı tutarsınız.

 

Köpekli sporlar: Bir köpek eğitim merkezinde prosefyonel eğitmenler eşliğinde, agility, frisbee, flyball, doggy dancing gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bu aktiviteler köpeğinizi hem bedensel hem de zihinsel olarak yorarken aynı zamanda köpeğinizle aranızdaki iletişimi, köpeğinizin size daha çok odaklanabilme becerisini de geliştirir.

 

Köpeğinize vakit ayırırken yorulsada bu günlük kurtulsam diye düşünmeyin. Yorarken aynı zamanda zihinsel gelişimini hızlandıracak eğitimini destekleyecek oyunlar oynatın. Köpeğinizin sakinleşip örnek bir vatandaş olmasında zihinsel aktiviteler çok daha etkilidir. 

 

Kutay Özkan
Köpek Eğitmeni

 


Köpek Eğitimi ile ilgili diğer makaleler:

Köpek Eğitimi’nde Başarısızlık - Köpek Eğitimi Hakkında Yanlış Bilinenler - Köpeklerde Tuvalet Eğitimi 

Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck