3.1.2014 Tarafından Yazıldı

Köpek Eğitiminde BH Testi

Köpek Eğitiminde BH Testi

Pekı nedir bu BH testi? BH, adı üstünde, Begleithund; Türkçesiyle, refakat köpeği anlamına gelmektedir. BH testi de, köpeğin toplum içinde uyumlu biçimde yaşayıp yaşamayacağını test eden itaat ve karakter sınavıdır. Amacı, köpeğin kontrolü ve diğer insanlara, köpeklere ve çevre etkenlerine köpeğin davranışını sınamaktır. BH testini geçen dostumuzun temel ve ileri eğitmleri başarılı bir şekilde aldığı tescillenmiş olur. İtaat bölümünü kayışlı itaat ve kayışsız itaat oluşturur. (Halk arasında temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitimi diye bilinen köpek eğitimi bölümlerinin birleşimi gibi de düşünülebilir.) bunun içinde otur (otur bekle), gel, izle, yat(yat bekle) ve rahatsız edici ortamda tek başına bekleme yer alır. Şehir içi davranış bölumunde ise insan topluluğuyla karşılaşma, bisiklet, araçlar, koşan ya da patenli insanlar, başka köpekle karşılaşma yer alır. Bunun haricinde köpek bir süre yalnız bırakılır ve ortama başka köpek sokulur. Bu yabancı köpek, teste tabii tutulan köpeğin 5 adım mesafesinden hoplaya zıplaya geçer. köpek bu aşamada diğer köpeğe agresyon göstermemelidir. Bunların yanında eşleşme dönemindeki dişi köpeğinizle sınava gidemezsiniz, sınav alanında köpeğinizi yiyecekle ödüllendiremezsiniz, sınav alanında siz yemek yiyemezsiniz, sınav alanına köpeğinizi işetemezsiniz. Tüm bunların yanısıra, siz yarışmazken bile, köpeğiniz organizasyona dahil bir alanda herhangi bir köpeğe ya da insana agresyon gösterirse, ya da siz biriyle kavga ederseniz sınavdan diskalifiye edilirsiniz. Sınav anında ya da öncesinde köpeği baskılamak hoş görulen davranışlar değildir. Köpek çalışırken mutlu ve cesur olmalıdır. Ayrıntılara girecek olursak

1. Bölüm

1.Köpeğin Rehberini sevk kayışı ile takip etmesi.

Takip Komutu verildiğinden sonra çıkış noktasından köpek, Rehberinin sol tarafında, öne geçmeden ve geride kalmadan Rehberini hoşnutlukla takip etmelidir. Rehber köpeğiyle birlikte 50 adım ileriye doğru gider. Yaklaşık 50 adım sonra geriye ters dönüş yapar 10 adım (normal yürüyüş) geldiği istikamete doğru geri gider 10 adım hızlı yürüyüş gösterir hemen arkasından 10 adım çok yavaş yürüyüş gösterir ve 10 adım normal adım gider ve sağ/sol dönüş 90 derece gösterir. 10 adım gittikten sonra tekrar sağ/sol'a döner ve 20 adım daha gider. 20 adım sonra 180 derece ters dönüş yapar ve 10 adım sonra köpek oturur (ancak komut vermeden sahibi yanından ayrılmaz) 10 adım gider ve sol/sağ'a dönüş yapar . Grup içine girer ve sekiz çizer bir defa oturur. Takip esnasında sevk kayışı sol elle tutulur ve sarkacak sekilde serbest bırakılır. Çalışma esnasında köpeğe tesir etmek cezalandırılır. Komut sadece çıkış noktalarında, hızlı ve yavaş yürüyüş'e geçişlerde verilebilir.

2. Sevk kayışsız yürüme.

Tasmalı yürüyüşü tamamladıktan sonra köpek otur pozizyonda iken sevk kayışı alınır ve tekrar gruba girer sekiz çizer en az bir defa sağ bir defa sol dönüş gösterir ve grup içinde bir defa oturur (komut vermeden.) daha sonra Sevk kayışlı takip yürüyüşünün aynısı kayışsız olarak yapılır .

3.Otur komutu.

Köpek sahibi ve köpek takip komutuyla çıkış noktasında köpek otur pozisyonunda iken hareket ederler ve 20 adım sonra rehber "otur" komutu verir ve durmadan köpeğin yanından 30 adım ileri uzaklaşır, döner ve durur. Hakemin işaretiyle köpeğin yanına geriye döner.(Sevk kayışı olmadan) bu bir sonraki yat komutu için çıkış hazırlığı olarak otur poziyonundan çıkış geçerlidir.

4. Yat komutu ve çağırma.

Rehber ve köpek takip komutuyla hareket ederler ve 10 adım sonra rehber "yat" komutu verir ve köpeğin yanından durmadan 30 adım ileri uzaklaşır ve köpeğinin yönüne döner ve bekler. Hakemin işaretiyle rehber köpeği çağırır ve köpek sahibin yanına gidip önünde durup oturması gerekir. Komut verilmesiyle rehberin sol ayağının yanına gidip oturur.

Yat bekle komutu: Sınava iki köpek katılır biri sınavı yaparken diğer köpek yat komutunda beklemek zorundadır. Sahibi en az 30 adım ileride sırtı köpeğe dönük bekler.

En az alınması gereken 60 puan üzerinden (%70) 42 puandır. İtaat bölümü tamamlanmadan 2.Bölüme geçiş yapılamaz.

2.Bölüm

Başta köpeğin sosyalleşmesi kontrol edilir, kullak numarası'na bakılır.

- Sahibi ile birlikte Köpek trafiğe açık bir alanda kalabalık insan grubunun yanından geçmeli, grup içinde oturmalı ve agresif davranmamalı.

-Bisiklet sürücüsü köpeğin yanından zil çalarak geçerken köpek agresif davranış göstermemeli.

-Köpek sahibine yaklaşan bir araba adres sormak için durur ,pencereden sahibi bilgi verirken köpek agresif davranış göstermemeli aynı anda başka bir arabanın kapısı hızlıca kapatılır.

-Köpek uygun bir yere yalnız kalarak bağlanır,başka bir köpek sahibi ile en az 5m mesafe ile geçerken bağlı köpek çok aşırı tepki göstermemeli.

-Koşu yapan kişi köpeğin yanından geçer bir süre ilerledikten sonra döner ve köpek sahibiyle tokalaşır ve kısa bir sohbet eder.Köpek oturabilir yatabilir veya ayakta kalabilir ancak gelen kişiye tepkisi olmamalıdır. Bu uygulamalar hakemin takdirindedir her köpeğe farklı uygulamalar yapabilir.


Kutay Özkan
Köpek Eğitmeni

 

Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck