21.5.2014 Tarafından Yazıldı

Köpek Eğitimindeki Motivasyon Teorisi

Köpek Eğitimindeki Motivasyon Teorisi 
-
Ed Frawley

Ben 65 yaşındayım. Geçen 40 yıl boyunca köpek eğitimi benim tutkumdu. Benim işim bu, benim çalıştığım ve hakkında sürekli yeni şeyler öğrendiğim bir iş. Aynı zamanda bu işte ailemi geçindirebilmek için yeteri kadar da şanslıyım.

Belkide benim tutkum öğrendiklerimi daha iyi bir yolla paylaşmaktır veya belkide benim kendi yaşlı köpeğime yaptığım yanlış eğitimleri başka insanların köpeklerine uygulamalarını engellemektir. (Benim onlara verdiklerimden daha çoğunu hak edenler)

Köpek eğitimi sonu olmayan bir yolculuktur. Her şeyi hallettiğimizi düşünürken bir anda bir şey çıkıveriyor ve bizi tokatlayıp halen öğrenmemiz gereken çok şey olduğunu hatırlatıyor.

Bu önemli konseptle beraber her yeni evcil haycan sahibinin öğrenmesi gereken, onlar eğer hareketli bir köpek eğitmeni olmak istiyorlar ise bu bağlılığı köpekleri ile devam ettirmeleri gerekir.

Bağlılık köpeğimizin akıl şekli ile öğrenilen bir tavırdır.Bir köpek bağlı olduğu hayvan bakıcısına yüzde yüz odaklanır. Bağlı olan bir köpek bizimle olmak ister ve o sahip olduğumuzu ister. Bizim sahip olduğumuz ise ya onun en sevdiği oyuncak ya da yüksek değerde bir yemek tehtidi. Azınlıktaki bazı köpekler külliyetli bi ödül isterler iken çoğunluktaki köpekler ise sahiplerinin bağlılıklarını devam ettirmelerini ister.Bu kısım hakkında sonra biraz daha konuşacağım. Şimdilik bağlılık basitçe şu anlama geliyor, köpeğimizin daha çok bakıcısının ne yaptığına ve bakıcısının sahip olduğuna dünyadaki hiçbir şeyden daha fazla önem vermez.

Eğitmeni ile birlikte bağlılık içinde olan bir köpek, caddeden geçen herhangi yabancı bir köpeğe ya da bisiklet yolundan geçen başka bir köpeğe ilgi duymaz. Bağlılık içinde olan köpek hemen yanda topla oynayan çocuklarla ilgilenmez veya 45 metre ötede parmaklılar ardında oynayan 15 tane köpeğe ilgi duymaz. Bağlılık içinde olan bir köpek çalan kapıya veya gelen misafire ilgi duymaz. Onlar sadece kendi sahiplerine ilgi duyarlar, sahiplerinin ne yaptıklarına ve neye sahip olduklarına dikkat ederler.

Bu bağlılığı nasıl bir işarete dökebilirz bunu anlamalıyız veya bir komuta nasıl empoze edebiliriz, bu bizim evdeki yavru köpeklerimizin gelişme şeklini değiştirdi.Şimdi ise biz yavru köpeklerimize 6 - 8 ay arasında biz sorduğumuz zaman bizimle bağlı olmaları gerektiğini öğretiyoruz. Yavru köpeklerimizle geçirdiğimiz bu zaman aslında daha çok değişen çevresel etkenlerle oluyor. Başka bi deyişle biz onlara dikkat dağıtıcı unsurların olduğu bir ortamda bağlılığı öğretiyoruz.

Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck