2.9.2013 Tarafından Yazıldı

Köpeklerde Yalnızlık Fobisi

Köpek Eğitimi
Köpeklerde Yalnızlık Fobisi

Köpeklerde Yalnızlık Fobisi

Sevimli dostlarımız, can yoldaşımız köpeklerimizin en sık yaşadıkları psikolojik sorun yalnızlık endişesidir. Bu endişe genellikle bebeklik dönemlerinde evde yalnız kalmaya alıştırılmayan köpeklerde gözlemlenir.

Bir diğer sebebi de yavrunun erken yaşta anneden ayrılmasıdır. Dışardan bakıldığında basit bir korku gibi görünse de bu köpeğiniz için oldukça stresli ve yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Köpek bu fobiyle tanıştıktan sonra eski haline dönmesi ve bunun ortadan kalkması zaman alabilir. Bu yüzden yapabilecek en doğru davranış köpeğinizi 2,5 aydan önce annesinden ayırmamak ve eve geldiği ilk günden itibaren günde bir iki saat aralıklarla yalnız bırakmaktır. 

Yalnız kalma süresi köpeğin sizinle yaşamaya başladığı zamandan itibaren artış göstermeledir. İlk zamanlar bu süre 1-2 saatle sınırlı kalırken 4, 5, 6 ya kadar çıkabilmelidir. Ne kadar uzun süre yalnız kalmaya alıştırırsanız köpeğiniz büyüdüğünde o kadar az problem yaşarsınız. Unutmayın,köpekler sürü hayvanıdır doğalarında yalnızlık yoktur. Nasıl binlerce yıl önce evcilleşip yabani hayvandan evcil hayvana dönüşmüşlerse, doğalarının getirdiği bazı davranışları değiştirmek de sizin elinizdedir.

Gizem Asar
Köpek Eğitmeni

Makaleye Yapılan Yorumlar

 • Mehtap Çirak
  Mehtap Çirak 2.12.2013

  Gizem Hanim makalelerinizi takip ediyorum.Çok güzel,faydali bilgiler veriyorsunuz basarilarinizin devamini dilerim.

 • Gizem Asar
  Gizem Asar 2.12.2013

  Çok tesekkür ederim.Faydali olabiliyorsam ne mutlu bana.

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck