9.2.2014 Tarafından Yazıldı

Kısırlaştırılan Köpekler Daha Uzun Yaşıyor

Kısırlaştırılan Köpekler Daha Uzun Yaşıyor

Birçok köpeğin sahibi çiftleşmelerin ve doğurmaların önüne geçmek için köpeklerini kısırlaştırsa da, Georgia Üniversitesi'nde yapılan yeni araştırmalar kısırlaştırmanın onların ömürlerini uzattığını ve bazı belirli ölüm sebeplerine ait riskleri azalttığını gösteriyor.

Araştırmacılar 1984-2004 yılları arasında üniversitenin hayvan hastanesinin veritabanında kayıtlı bulunan 40139 köpeğe ait bilgilerden, kısırlaştırılmış ve kısırlaştırılmamış köpeklerin yaşam ortalamalarına baktı. Bu yaş ortalaması kısırlaştırılmamış köpekler için 7.9 iken kısırlaştırılmış köpeklerin 9.4'tü  Veteriner Fakültesi İç Hastalıklar Bölümü'nden Dr. Kate Creevy ''Bu, üremenin vücutta nelere mal olduğunu göstermek için eski bir geleneksel araştırma. Üreyebilenlerin ömrü daha kısa olur. Esas merak edilen bunun sebebidir.'' dedi.

 

Ölüm Nedenleri Farklı

Tarihsel olarak yaşam ömrü üzerinde üremenin etkileri gerçek ölüm sebebinin anlaşılmadığı fare, yuvarlak solucanlar, meyve sinekleri gibi bazı model sistemler üzerinde araştırıldı. İlk defa araştırıcılar kısırlaştırılmış ve kısırlaştırılmamış köpeklerin ölümlerinin gerçek sebepleri açısından üremenin neye mal olduğunu araştırma fırsatı buldular. Kısırlaştırma operasyonu geçirmiş köpeklerin ölüm sebeplerinde, kanser veya otoimmum hastalıklarının oranı daha yüksekti. Kısırlaştırılmamış köpeklerde ise enfeksiyöz hastalıklar veya travma sebebiyle ölüm diğerlerine göre daha yaygındı. 

 

Kısırlaştırmanın Etkisi

Çalışmaya eş yazarlık eden Franklin Sanat ve Bilim Koleji'nden Jessica Hoffman, 'Kısırlaştırılmamış köpeklerde kanser sebebiyle ölmektedir. Bu sadece kısırlaştırılan köpeklerde daha genel bir sebeptir.'' dedi. Creevy ekledi: ''Bireysel köpek sahipliği seviyesinde, bu çalışmamız pet sahiplerine kısırlaştırılmış köpeklerin ölümlerinin daha uzun olacağı bilgisini vermektedir. Bunu bilmek güzeldir. Ayrıca eğer, köpeğinizi kısırlaştırmayı düşünüyorsanız, kanser ve immun kaynaklı hastalıklara yakalanma konusunda olası risklerin de farkında olmanız gerekiyor. Eğer kısırlaştırmayacaksanız da travma veya enfeksiyöz hastalıkları yönünden dikkatli olmalısınız. Bu bulgular sadece köpeklerin ömürleri hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlamakla kalmadı, ileride insanların üreme fonksiyonlarının ömürlerine olan etkisi ile ilgili fikir sahibi olmamıza da fayda sağlayacaktır.'' dedi.

 

Üreme Hormonları

Creevy: ''Ölüm sebeplerine yakından bakabilme fırsatını köpeklerde yaptığımız gibi başka türlerde yapma fırsatı bulamamıştık. Özellikle progesteron ve testosteron gibi bazı üreme hormonları immun sistemi suprese edebilir. Bu da kısırlaştırılmayan köpeklerin enfeksiyona yakalanma oranının neden arttığını açıklamaktadı.''

 

Peki Ya İnsanlarda?

Bu konuda insanlar üzerine yapılmış birkaç çalışma bulunmaktadır. Özellikle kültürel ve medikal sebeplerden dolayı kastre edilen erkekler arasında yapılmış çalışmalar vardır. ''İlginç olarak onların ömürleri arasında da farklılıklar bulunmaktadır. Genel olarak kastre edilen erkekler daha uzun yaşamaktadır. Bu çalışmadaki kısırlaştırılmamış erkekler, bunun fizyolojik bir sebebi olduğunu ispatlarcasına daha fazla enfeksiyona maruz kalmışlardır.'' Franklin College'da genetik profesörü Daniel Promislow: ''Araştırmacılar hayatta kalma oranlarında üremenin etkilerini araştırdıklarında sonuçlar bir çalışmadan diğerine göre çeşitlilik gösterdi. Bulgularımızın gösterdiğine göre üremenin vücut için neye mal olduğu konusunda daha doğru fikir sahibi olmak için ömür uzunluğundan ziyade, üremenin mortaliteyi nasıl etkilediği konusunu anlamamız gereklidir.'' dedi.

 

Ortalama Yaşam Süresi

Yazarlar bu çalışmadaki ortalama yaşam ömürlerinin genel olarak köpek popülasyonunun ömründen daha az olduğunu belirttiler. Bunun bir sebebi olarak ise hasta hayvan popülasyonunun yüksek olduğu bir veteriner araştırma hastanesinde yapılması gösterilmektedir. Araştırıcılardan Dr. Creevy: ''Kısırlaştırılma  durumunun ölüm sebeplerine etkileri global köpek popülasyonuna orantılanabilir ve ilerleyen çalışmalarda bunun etkileri varsa onları da öğrenmeyi umuyoruz.'' dedi.

Makaleye Yapılan Yorumlar

 • Bers
  Bers 13.6.2014

  Kanitlanmis mi?

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck