18.10.2013 Tarafından Yazıldı

Köpeğimin Gözleri Görmüyor Mu?

Köpeğimin Gözleri Görmüyor Mu?

Yaşlı insanlarda sıklıkla karşılaşılan göz problemleri olan katarakt, yaşı ilerlemiş köpeğinizin de görememesinin nedeni olabilir !

Gözün doğal lensinde oluşan opaklaşmaya katarakt denir. Tüm köpek ırklarında katarakt oluşma riski vardır, ancak özellikle bazı türlerin hastalığa eğilimi daha fazladır. Katarakt ileri yaşta çok sık görülmekle birlikte doğuşdan olması veya hayatının herhangi bir devresinde ortaya çıkması da mümkündür.

      Başlangıçta görüşün kötüleşmesine sebeb olur, ilerleme ihtimali yüksek olması ve körlüğe yol açabilmesi dahi mümkündür. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de kalıtsal faktörlerin rtkin olduğu bir göz hastalığıdır. Beslenme bozuklukları, kanda düşük miktarda kalsiyum seviyelerivrya diyabete (diabetes mellitus) bağlı yüksek glukoz seviyeleri, radyasyona maruz kalmak ya da göz bölgesinde şiddetli  travmalar da katarakt oluşumuna neden olabilecek faktörler arasındandır. Ancak tabii ki bu rahatsızlık hiçbir sebebe bağlı olmaksızın da ortaya çıkabilir. Biyolojik anlamda katarktın ana oluşum nedeni, doğal lens kokusundaki  protein yapılanmasında meydana gelen değişimlerdir. 

Köpeğimin canı yanıyor mu?

      Kataraktın köpeğinizin görüşünü etkileyeceği kesin, ancak hiç merak etmeyin birçok köpek buna kolayca adapte olarak yaşamını normal şartlarda sürdürmeye devam eder. Cerrahi müdahale büyük oranda başarılı sonuçlar verir. En önemlisi faktör erken teşhis ve zamanında tedaviye özen gösterilmesidir.

      Bilmeniz gereken kritik konu ise her kataraktın ilerleyen türde olmadığı ve tüm kataraktı köpeklerin ameliyat olmasının gerekmediğidir. Bunun için veteriner hekiminizin görüşüne güvenmelisiniz.

Belirtiler ve şikayetler neler olabilir?

        Çoğunlukla veteriner  hekime başvurular sahibinin köpeğinin gözündeki bulutsu, dumanlı beyazımsı bir tabaka oluştuğunu yani opaklaşmayı farketmesiyle gerçekleşir. Tek bir gözde oluşan katarakt muhtemelen travmaya, yani yaralanmaya bağlıdır. Zaman zaman köpek sahipleri bu durumun aniden, hatta bir gün ansızın ortaya çıktığını belirtirler, ancak bu görüntünün yıllar içinde çok yavaş gelişmesi de mümkündür. Kataraktın bulunduğu evreye göre köpeğinizin görme güçlüğü çektiğine dair belirtiler gösterebilir. Yüksek adımlar atarak yürümek, tereddütlü adımlar atmak, sendelemek ve eşyalara çarpmak gibi göstergelerle karşılaşabilirsiniz.

Gözlemlememiz gerekenler

 • Gözbebeklerinin her ikisinde veya birinde bulutsu ya da dumansı bir beyazlaşma.
 • Görme problemi olduğunu gösteren sendeleme, eşyalara çarpma, mesafeleri ayarlayamama ve sık gördüğü küşüleri tanıyamama gibi.
 • Katarakt bulgusuna da sebeb olan diyabette, köpeklerde sıklıkla su tüketiminde artış ve çok sık idrara çıkma gözlenir.

Köpeğinizde halk arasında şeker hastalığı bilinen Diabetes Mellitus hastası olmasına bağlı olarak katarakt ortaya çıkmış olması yüksek ihtimaldir.

      Köpeğinizde bu belirtileri gözlemliyorsanız ona veterinerden acilen bir randevu almalısınız. Katarakt acı vermeyen bir rahatsızlıktır, ancak tedavi edilmez ise kalıcı görme problemleri ne ve enflamasyona sebeb olacakrıt.  Bu durumda hemen veterinere götürmelisiniz. Günümüzde bu konuda tek etkin tedavi yöntemi cerrahi operasyonlardır. Veteriner hekiminiz ameliyatın ya da ilaç kullanımının gerekli olup olmadığı konusunda sizi yönlendirecektir. Bunun yanında hekiminizin kataraktın başka sistemlik bir hastalığın habercisi olup olmadığınıda tespit etmesi mutlaka gerekmektedir. 

Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck