19.2.2014 Tarafından Yazıldı

Köpeğinizi Ne Zaman Kısırlaştırmalısınız

KÖPEĞİNİZİ NE ZAMAN KISIRLAŞTIRMALISINIZ?

Küçük dostlarımız, hayatımızın en vazgeçilmezleri arasına , hızla girerken onlar için her şeyin en iyisini  istediğimiz gerçeği hiç kuşkusuz hepimiz için aynıdır . Çoğu zamanda “onu  kısırlaştırmak mı daha iyi?” yoksa “bunu ona yapmak büyük bir haksızlık mı?” gibi soruların arasında  boğulduğumuzu fark ederiz.         

Peki sizin dostunuz da Meks ve Bambi  gibi sürekli sızlıyor, anlamsızca ağlıyor mu? Yoksa sürekli bir evden kaçma isteği içinde mi? Sorumluluğunu bilen bir hayvan sahibi olarak  yapmanız gereken  şeylerden biri de dostunuzu çiftleştirip  çiftleştirmemek yada  kısırlaştırıp kısırlaştırmamak için vereceğiniz karar olacaktır. Kısırlaştırma , dişi ve erkek köpeklerin genital organlarının genel  anestezi  altında alınması yönetimiyleyönetimiyle yapılan bir cerrahi girişimdir. Bu operasyonla , dişi köpeğin yumurtalıkları ve rahmi ile erkek köpeğin ise testisleri alınır.Bazen dişinin sadece yumurtalıkları da alınabilir. Sadece yumurtalıkların alınması, ileride pyometra dediğimiz rahim kanseri riskini doğurduğu düşüncesiyle pek tercih edilmezken günümüzde sadece yumurtalıkların alınması da rahim kanserinin önüne geçiyor düşüncesi savunulmaktadır. Dolayısıyla operasyon da hala yapılmaktadır. Dişi hayvanlarda bu operasyonlara” ovariohysterectomi” ve “ovariectomi”  erkek hayvanda ise           “orsidectomi ” denilir. Eskiden beri süre gelen söylemlerdendir; miniğinizin kısırlaştırılmadan önce bir kere anne olması yada baba olması gereklidir cümleleri.Peki bunlar gerçekten doğru mudur ?Tabii ki hayır !Aksine dostumuzu ne kadar  genç yaşta kısırlaştırırsanız onun için çok daha doğrusunu yapmış olursunuz. Neden onu kısırlaştırmayalım? , Kısırlaştırmasam olmaz mı? , Bu operasyon ona ne yarar sağlayacak ki , sonradan küçüğüme bir şey olursa? , gibi sorular sürekli cevapsız kaldığı için çoğu zaman bu operasyonu yaptırmaktan kaçınırız.                                                                                        

KISIRLAŞTIRMANIN AVANTAJLARI

Gelin şimdi bunların cevaplarına birlikte göz atalım. Kısırlaştırma sayesinde dostunuzda, ileriki yaşlarda görülebilecek birçok hastalığın önlemini alabildiğiniz gibi onların iyi bir aile üyesi  olmasını Sağlamış olursunuz.Peki sadece bu kadar mı? Tabii ki değil. Kısırlaştırma ile ; yaramazınızda karşılaştığınız davranış bozuklarının , sinirli tutumunun, ısırma girişimlerinin , rahatsız edici inleme ve ulumaların (bir de bunlara komşularınızın şikayetleri ekleniyorsa iyice çekilmez olur !) , evden kaçmaların ve haylazın artık sizin sözünüzü hiç dinlememesinin önüne geçmiş olursunuz. Yine kısırlaştırma sayesinde seksüel isteğe bağlı olarak karşılaşılan hoş olmayan cinsel hareketleri , her yere idrar bırakma kabusunun da  önüne geçmiş olacak ve istemeden dostumuzu kırdığınız için de sonrada pişman olacaksınız. Küçük kızınızda artık regl olamayacağı için kanaması olmayacak ve çevredeki yakışıklılar onu rahatsız etmeyecek böylece sizde istenmeyen birçok yavru ve onlar için yuva bulma derdinden kurtulmuş olacaksınız. Yine haylazın gözünüzden kaçan çılgınlıkları sonucu  sağlığı açısından  kontrol dışı çiftleşmelerinin de önüne geçilmiş olduğundan olası bulaşıcı hastalıklara karşı önceden önlem almış olacaksınız.     

SAĞLIK İÇİN ÖNEMLİ

Kısırlaştırma ile kanser ve bir sürü diğer ölümcül hastalıklarında önüne geçmiş olursunuz. Mesela , meme kanseri dişi köpeklerde insanlara oranla iki kat daha fazla görülmektedir. Dişiyi ilk adetten önce kısırlaştırmak bu hastalığa yakalanma olasılığını neredeyse yok eder. Diyelim ki , bu süre zarfında  dostunuzu kısırlaştırmadınız ama bu operasyonu yaptırmak istiyorsunuz. O zaman size mutlu bir haber : hala geç kalmış sayılmazsınız. 1. ve 2. adet dönemleri arasında dostunuzu kısırlaştırmanız bile ,meme kanseri riske en aza indirir. Dişi dostunuzunu kısırlaştırmanız aynı zamanda Pyometran’ ında önüne geçilmesi yönünden önemlidir. Uterus (rahim)ve ovaryum (yumurtalık) kanserleri de kısırlaştırma ile ortadan kalkar. Ayrıca, yalancı gebelik dediğimiz dostlarımızı sık görülen döllenme ile sonuçlanmayan çiftleşmeler sonucunda hipofiz bezinin bir takım hormanların etkisi altında, gebelik belirtileri göstermesinden ibaret bir olayın da önüne geçilmiş olacaktır. Yalancı gebelik,normal gebeliğin yarısı kadar yani yaklaşık 4-5 hafta kadar sürer. Bu dönemde,miniğinizin karnında şişme, meme bezlerinde gelişme ve doğum hazırlıkları gibi belirtiler görülür.Bunlarla birlikte genital sisteminde görülebilecek olan her türlü üzücü şikayetlerinde  önüne geçmiş olursunuz(ovaryumlar  kistler,tümoral oluşumlar,vagina ve uterusun fıtıklaşması vb.). “Peki bu gibi enfeksiyonlarda  antibiyotik tedavisi olmaz mı?”dediğinizi duyar gibiyim.Evet,antibiyotik tedavisi yapılmaktadır ancak bu tedavi küçük dostlarımız için bir çözüm yolu değildir.Çünkü, ilerleyen dönemlerde tekrarlanabilir.” Benim oğlumun,benim kızımın böyle şikayetleri yok,şimdi durup dururken neden onu bıçak altına yatırayım ki?” diye de düşünebilirsiniz. Burada  son karar elbette sizin olmakla birlikte şu hiç unutulmamalıdır ki; kısırlaştırma operasyonları açısından, sağlıklı bir köpeği operasyona almak hastalıklı, yaşlı bir köpeği operasyona almaktan her zaman daha iyi  ve daha güvencelidir.     

KISIRLAŞTIRMANIN  DEZAVANTAJLARI

Kısırlaştırma, Meks, Bambi ve diğer arkadaşları  için hep  avantajlı mıdır? Hiç mi  dezavantajları yoktur? Maalesef avantajları kadar fazla olmasa da yine de  dezavantajları kadar fazla olmasa da yine de dezavantajları yok değildir. Kısırlaştırma sonucu ,dostlarımızda kısmen beslenme bozukluğuna bağlı olarak şişmanlık görülebilir. Ancak, uygulayacağınız iyi bir diyet programıyla bunun önüne rahatlıkla geçe bilirsiniz. Östrojen yetmezliğine bağlı dişilerde tüy dökülmesi ve tüylerin yavaş uzaması da söz konusu olabilirken nadiren de olsa evcilinizde idrar  tutamamaya bağlı özellikle uykuda şekillenen problemler görülebilir.

Bazı ırklar, anesteziye duyarlıdır.Dolayısıyla böyle bir operasyona karar vermeden önce olmalısınız.Yine bazı köpeklerde aktivite azalması olabilir.Dostunuz koruma, iş veya yarışmalar için eğitilecekse problem olabilir.Bunların dışında kesinlikle unutulmamalıdır ki, eğer dostunuzun genel sağlık durumu ile ilgili sorun varsa, operasyon kesinlikle yapılmamalıdır.

İDEAL YAŞ

Kısırlaştırma operasyonu yaptırmaya karar verdiğinizde öncelikle önem vermeniz gerekekenin dostunuzun yaşı olduğu kesinlikle unutulmamalıdır.

DİŞİ DOSTUMUZ

Eğer bir kızınız varsa en uygun zaman 2,5 yaşını doldurmamış olmasıdır.En ideal dönem ise 6 aylık yaşı doldurduğu zamandır.Çünkü, çoğu dişi 6.aydan önce regl olamayacağından ilk kanamasını geçirdikten sonra kısırlaştırılması yerinde olacaktır.Bundan sonra önemli bir durumda östrusunsaptanmasıdır.Kızgınlık döneminin ki bu dişilerde senede 2 sefer olmak üzere ortalama 21 gün sürer.Bu zaman zarfında kısırlaştırılmamış hiçbir erkekle bir arada tutulmamalıdı.ÖStrustan 3-4 ay sonrası veya laktasyondakiler için, laktasyonun sonra erdiği zaman en uygun dönemdir.

 

Ayrıca, üremenin denetlenmesi amacıyla erken yaşlarda yapılan kısırlaştırma operasyonu sonucunda dış genital organlarda gelişme bozukluklarıyla karşılaşılabildiği için henüz ergenliğe ulaşmamış hayvanlarda bu operasyon ertelenmelidir.

 

ERKEK DOSTUMUZ

Erkek afacanlarda ise kısırlaştırma ergenliğe ulaştıktan sonraki herhangi bir dönemde yapılabilir.Bu durum da takip yönünden oğlu olanlar sanırım biraz daha şanslı oluyorlar.Kısırlaştırılması için operasyona hazırlanan dostunuza uygun anestezik verildikten sonra, o rahat bir uykuya dalarken artık Veteriner Hekiminizin ellerinde güvence altına alınmıştır.En fazla yarım saat süren bu operasyondan sonra dostunuz yavaş yavaş kendine gelir.Sorunsuz biten bu operasyonun ardından dikişlerini aldırmak için kliniğin yolunu tutarsınız.Dostunuzun 2-3 hafta içinde bomba gibi olur.

 

“Tüm bunlara rağmen acaba kısırlaştırma yaptırmadan da seksüel isteği bastırabilir miyim?” diyor da olabilirsiniz tabi.Hormon kullanılarak geçici bir sürede olsa bunu başarabilirsiniz ancak hormonların yaşamımızda ne denli yararlı olduğu tartışılmaktadır !

 

Ben, Meks’in sorununun ne olduğunu bulduğum için artık geceleri rahat uyuyorum.Böylelikle komşularımızla aramızadaki buzlarda erimeye başlad! Ama Bambi’nin anne olmasını tercih ettik şimdi onun 7 tane yavrusu var.

 

Şimdi de karar sırası sanırım sizde.Her şey onların mutluluğu, huzuru için…

Sevgiyle, MERVE OCAKTAR(alıntıdır.)

Makaleye Yapılan Yorumlar

Yorum Ekle

 
 

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck