Kahraman Köpek Kabang

Filipinler'de 2011'de hızla seyreden bir motosikletin önüne atlayarak sahibinin kızını ve yeğenini kurtaran ve bu sırada ağır yaralanan kahraman köpek Kabang, ABD'deki tedavisinin tamamlanmasının ardından evine döndü.

Kabang, Filipinler'in güneyindeki Zamboanga kentine, uzun bir konvoy eşliğinde, sarı balonlarla donatılmış bir kamyonetle geldi. Kahraman köpek Kabang'ı Zamboanga Belediye Başkanı Celso Lobregat karşıladı. Lobregat, kazada yüzünün yarısını kaybeden Kabang'ı "kentin gururu" ilan etti ve mamayla ödüllendirdi. 

Zor günler atlatan Kabang, kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyen çocuklar ve kent sakinlerinin ilgi odağı oldu.

Öte yandan, Kabang'ın sahibi Rudy Bunggal'ın, alkol sorunu ve Mali sıkıntıları olduğunu söyleyerek, süreçle yakından ilgilenen bir veterinerden köpeğin bakımını geçici olarak üstlenmesini istediği belirtildi. Filipinler basınında çıkan haberlerde, Rudy Bunggal'ın eşinden ayrıldığı ve oldukça düşük gelirli bir işte çalıştığı ifade edildi.

Aralık 2011'deki kaza sonrasında, Kabang'ın başına gelenleri öğrenen New Yorklu bir hemşire, köpeğin tedavi amacıyla ABD'ye getirilmesi için uluslararası bağış kampanyası başlatmıştı. Kısa sürede tüm dünyada pek çok kişinin sevgisini ve desteğini kazanan Kabang için 27 bin dolar toplanmıştı.

ABD'deki California Üniversitesi veterinerleri, Filipinler'deki kaza sırasında burnunu ve üst çenesini kaybeden Kabang'ın kanser atlattığını da belirtmişti.

 

Facebookta Paylaş

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck