PİSİLER VE KUÇULAR İÇİN LÜKS OTELLER

 

Kedi köpek pansiyonu denilince akla, kafesler içindeki mutsuz hayvanlar geliyor değil mi? Ama artık sevimli dostlara özel evlerini hiç aratmayacak, son derece lüks konaklama mekânları var.

 

Konforları için her şey mevcut

 Köpekler için hizmet veren beş yıldızlı oteller, lüks pansiyonlar, kocaman çiftlikler var. Ama kediler yıllardır bu konuda biraz ihmal edilmiş durumdaydı... Neyseki girişimci hayvanseverler bu boşluğu fark etti ve birçok lüks kedi konaklama mekânı açıldı. Hayvanların küçük kafesler içinde yan yana sıralandığı veteriner kliniklerindeki pansiyon hizmetinden söz etmiyoruz elbette. Bu zaten çok uzun zamandır olan bir uygulamaydı. Oysa son moda kedi pansiyonları çok farklı. Birçoğunda köpekler de misafir ediliyor. Ancak sadece uyumlu olanlar ve sınırlı sayıda... Yani öncelik pisipisilerin... Bu mekânlarda kedilerin konaklama boyunca en yüksek derecede mutlu olabilmesi için her şey düşünülmüş. Tamamen onlara uygun olarak dekore edilmiş bir ev ortamı sunan, kuyruklarını sallayarak ve gerine gerine serbestçe dolaşabilecekleri, bol oyuncaklı, en pahalı mamaların sunulduğu mekânlar bunlar. Minik dostunuzu bu pansiyonlara bırakırken bir tek tehlike var. Kediniz ilgiden ve ortamdan çok hoşnut kalıp bir daha eve dönmek istemeyebilir!

 

GÜVENLİ VE ÖZGÜR BİR ORTAM

Türkiye'nin ilk kedi pansiyonu olan Pisipalas yedi yıldır hizmet veriyor. Kendisi de bir kedisever olan Betül Karaca'nın sahibi olduğu pansiyonda kediler evin içinde özgürce dolaşıyor. Bir seferde sadece dört-beş kedi kabul ettiğini söyleyen Karaca sözlerini şöyle sürdürüyor: "Benim içinde yaşadığım ortamda 24 saat benimle birlikte olmaları onlar açısından daha güvenli ve özgürlüklerini de yaşayabildikleri için kafes travması yaşamıyorlar." Pisipalas'ta konaklama ücreti olarak yazları 30 TL, kışları 25 TL günlük ücret alınıyor. Buraya bir hastalıktan çıkmış nekâhat dönemini geçiren kediler de bırakılıyor. Onların ilaçlarını, serumlarını hatta felçli olanların çişlerini bile yaptırdığını söylüyor Karaca. Cihangir'deki kedi ve köpek pansiyonu, Pet Chalet, aktif bir hayvan dostu olan Özlem Emir tarafından üç ay önce açılmış. Özlem Emir pansiyon açmasındaki en önemli etkenin sokak hayvanlarına yardımda bulunmak olduğunu söylüyor: "Buradan kazandığım bütün para sokak hayvanlarına gidiyor. İnanın uzun zamandır kendime bir kazak bile almadım." Pet Chalet'de kediler ve köpekler serbest dolaşıyor. Özlem Emir sadece uyumsuz ve agresif hayvanları kapattıklarını söylüyor: "Kedilerle köpekler gayet iyi anlaşıyor. Şu anda 12 kedi dört köpeğimiz var. Aralarında bazı kediler var, kedilerle anlaşamıyor ama köpeklerin yanından hiç ayrılmıyor. Zaten hepsi aşılı hayvanlar." Pet Chalet'de kediler 20 TL, köpekler ise 40 TL'den bir gece konaklayabiliyor. Uzun süreli konaklamalarda indirim de yapılıyor.

 

ODALARDA ANNE KOKUSU VAR

Yeni açılan Minik pati evi ise, kedi ve köpekler için butik tarzda hizmet veriyor. Riva yolu üzerindeki otel, ormanın kıyısında, sessiz sakin bir yerde. Hayvanları sahiplendiren Minik Pati sitesinin kurucusu Hacer Kaya ve profesyonel köpek eğitmeni Özlem Canbolat tarafından kurulan mekânda, kediler ve köpekler için ayrı bölümler bulunuyor. Kedilerin mama kapları ile tuvalet kaplarının bir arada olmasından hoşlanmadığını bilen otel sahipleri, bunu düşünerek kedilerin kafeslerini iki bölüme ayırmışlar. Bir tarafta kapalı kum kabı, diğer tarafta ise yatağı, mama kapları, tırmalama tahtası ve oyuncakları bulunuyor. Burada hayvanların rahatı için düşünülen hayret verici incelikler var. Bunlardan biri de kedilerin ortama kolay alışmalarını sağlayan anne kokusu... Yurtdışından özel olarak getirtilen, tamamen doğal maddelerden yapılan anne kokusu, tüm otelin odalarında kullanılıyor. İstanbul Koşuyolu'nda hizmet veren Gonzo ve Ponpon Biraderler Kedi Pansiyonu, ferah ve temiz ortamıyla dikkat çekiyor. Pansiyonun sahibi Didem Or, burayı kendisi gibi hayvan dostu olan ve 2009 yılında kaybettiği annesinin anısına açmış. Sınırsız kaliteli mama sunulan pansiyonda kediler için bir sürü oyuncak var. Gonzo ve Ponpon'un köpek bölümünün kontenjanı ise dört köpekle sınırlı. Günlük konaklama ücretleri ise kediler için 20 TL, köpekler için 30 TL. İzmir Karşıyaka'daki Mutlu Kedi Oteli ise kedi dostu Güzin Ayaz tarafından iki yıl önce kurulmuş. Evini sevgili dostları Karpuz ve Monica ile paylaşan Ayaz, tüm hayvanları ama özellikle kedileri çok sevdiğini söylüyor: "Otelimizde kedileriniz serbestçe dolaşıp oyun oynayabilirler, ayrıca içinde tırmalama tahtalarının, kedi yataklarının, oyuncakların ve mama - su kaplarının bulunduğu misafir kedi odamız mevcut." Burada her türlü mama, kum ve diğer ihtiyaçlar ücrete dahil. Günlük konaklama ücreti 25 TL.

 

ÖZEL DÖŞENMİŞ

Cihangir'deki Pisipisievi, 18 Haziran 2009 tarihinden beri hizmet veriyor. 'Kuçu kuçu'lar için de hizmet veren pansiyonun sahibi Meral Üçel, gerçek bir hayvansever: "Misafir kedi ve köpeklerin sorumluluğunu almak için belediyeden eğitim, il tarım müdürlüğünden de özel bir izin aldık." diyen Üçel kendilerine emanet edilen hayvanlara evlerindeki ortamı yaşatmaya çalıştıklarını belirtiyor: "Onların fiziksel sağlıkları kadar ruh halleriyle de çok ilgileniyoruz. Çünkü onların geçici de olsa aileleriyiz." Pisipisievi'nin misafir pisileri, kedi odasında kalıyorlar, aileleri gerekli sağlık koşullarını sağlarsa kedi odasında serbest gezip içerideki çatılara tırmanıyor, onlar için hazırlanan kadife koltuklarda keyif yapıyorlar. Misafir köpeklere kedi odasına girmek yasak. Zaten sadece uyumlu köpekler kabul ediliyor. Pisipisievi'nde günlük konaklama ücreti kediler için 25 TL, köpekler içinse 40 TL.

Günün Sözü

 • Günün Sözü

  Eğitimde sabırlı olmak önemlidir. Öfkelendiğiniz an eğitimi bırakın. Çünkü öfke kısa süren bir delilik hali ve bilinen en kötü danışmandır

 • Günün Sözü

  Köpek eğitimindeki temel kural: Köpeklerin yetenekleri sevgiyle birleştirilince bütün sorunlar çözülür.

 • Günün Sözü

  Araştırmalara göre köpek sahipleri cömert ve dışa dönük kişilerdir.

 • Günün Sözü

  Bir yavru köpek edinmeden veya büyük bir köpek almadan önce vicdanınıza danışın. Sorunuz bir köpeğe ihtiyacım var mı dan çok onu mutlu edebilir miyim olmalıdır.

 • Günün Sözü

  Bir köpeği eğitmenin yada yeniden eğitmenin yaşı yoktur. On yaşından büyük köpekleri çok eğittim fakat bana göre en ideal eğitim yaşı iki ila altı ay arasıdır çünkü bu aş aralığındaki yavruları yönlendirmek çok daha kolaydır, tabi sahibinide. İkiside henüz saçma sapan şeyler yapmamış oluyorlar. - Michel Hasbrouck